Uživajte dok još možete: Wikipedia će uskoro uskratiti pristup svojim web stranicama. Wales je već otvorio raspravu o potencijalnom "zamračenju" stranica Wikipedije u znak protesta protiv Stop Online Piracy Act, kontroverznog zakona koji će američkom zakonu dati ovlasti da doslovno uništi web stranice i online servise na najmanji znak sumnje da krše copyright.
Premda je Wales rekao da još nema pripremljen plan o privremenom "pražnjenju" Wikipedijinih stranica, ipak je pokrenuo neformalnu anketu u kojoj je korisnicima postavio pitanje hoće li podržati takav potez.
Spomenuo je i slučaj kada je Wikipedia onemogućila pristup i pretragu sadržaja svojih internetskih stranica na talijanskom jeziku u znak prosvjeda protiv zakona o zaštiti privatnosti koji je svojevremeno predložila vlada Silvija Berlusconija, a kojim se i u Italiji uvode nova ograničenja za novine i web stranice.
Mnogi koji su iznijeli svoje mišljenje u Walesovoj anketi podržavaju protest protiv SOPA-e, no ima i onih koji su pokazali rezerviranost jer smatraju da e-enciklopedija poput Wikipedije ne bi smjela biti uključena u stvari političke prirode.
Internet kompanije poput Facebooka, Twittera, Linkedina i drugih protiv su uvođenja ovog zakona te su u otvorenom pismu članovima američkog Senata i Predstavničkog doma istaknuli da će ovakav "prijedlog zakona predstavljati ozbiljan rizik" za "inovaciju i stvaranje novih radnih mjesta, kao i za cybersigurnost".
Googleov predsjednik Eric Schmidt također je kritizirao prijedlog zakona SOPA kao oblik cenzure.
"Rješenja su drakonska. Postoji zakon koji će zahtjevati od ISP-eva da uklanjaju URL-ove s web-a, a zadnji put kada sam to provjeravao bio je poznat pod imenom cenzura", obrušio se Schmidt na SAPA-u tijekom svog nedavnog govora na MIT Sloan školi za menadžment.
Prethodni članci: arti-201112050520006 arti-201110280451006 arti-201103170258006 arti-201001120473006