SVIJEĆE UOČI OBLJETNICE / Vukovar i Škabrnja se prisjećaju žrtava Domovinskog rata

U Vukovaru i Škabrnji prvi puta - kolone sjećanja kao kolone pobjede.

17.11.2012.
18:56
VOYO logo

Trodnevno obilježavanja 21. obljetnice stradanja Škabrnje kada su 18. studenog 1991. JNA i pobunjeni Srbi ubili 48 civila i branitelja počelo je danas u 16 sati Kolonom sjećanja od crkve sv. Marije u zaseoku Ambar do crkve Uznesenja Blažene djevice Marije u Škarbnji gdje je služena misa.

U Koloni sjećanja bila je cijela Škabrnja, obitelji stradalih mještana i poginulih branitelja, ratni zapovjednici i branitelji Šabrnje, te predstavnici braniteljskih udruga, a Škabrnju su ove godine posjetili i članovi Udruge poginulih i nestalih branitelja Domovinskoga rata iz Slavonije i kontinentalnog dijela Hrvatske, 50-ak djece poginulih branitelja iz Vukovara, Ćelija, Nove Gradiške, Osijeka, Vinkovaca i drugih gradova diljem Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Program je nastavljen predstavljanjem zbirke soneta "Lipa moja Vilo" Ante Nadomira Tadića – Šutre u mjesnoj OŠ "Vladimira Nazora", te molitvom za Škabrnju i Vukovar.

Vukovar u nedjelju obilježava 21. godišnjicu stradanja u Domovinskom ratu

Image
Foto: Pixsell

(Foto: PIXSELL)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hodnjom u Koloni sjećanja duž pet i pol kilometara dugog puta od vukovarske bolnice do Memorijalnoga groblja žrtava Domovinskog rata, polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća državnih i drugih izaslanstava te misom zadušnicom u Vukovaru će se u nedjelju obilježiti Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine i 21. godišnjica stradanja toga grada u Domovinskom ratu.

Na istom je grblju danas, u organizaciji Udruge roditelja i obitelji zarobljenih i nasilno odvedenih hrvatskih branitelja "Vukovarske majke", na svaki grob vukovarskog branitelja položeno cvijeće i upaljene svijeće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednica Udruge "Vukovarske majke" Manda Patko podsjetila je da mnogi članovi te udruge još uvijek nisu pronašli svoje najmilije i nemaju gdje upaliti svoje svijeće. S vukovarskog područja još uvijek se traži 354 osoba nestalih u Domovinskom ratu.

Image
Foto: PIXSELL

(Foto: PIXSELL)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na mjestu masovne grobnice na Ovčari, počast poginulima odao je i predsjednik IvoJosipović zajedno sa suprugom. U Koloni sjećanja Vukovarci žele vidjeti i oslobođene generale.

"Ja sam ih pozvao putem ministara gospodina Ante Kotromanovića i Freda Matića. Bilo bi to sigurno veličanstveno kada bi osamnaestog bili zajedno s nama u koloni", kazao je gradonačelnik Vukovara Željko Sabo.

No, ako i ne dođu, njihov povratak u domovinu Vukovarcima je uoči tužne obljetnice dao novu snagu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bitka za Vukovar počela je 25. kolovoza, a završila je 18. studenoga 1991. slomom obrane grada koji je branilo oko 1800 pripadnika Zbora narodne garde i policije te dragovoljaca HOS-a ustrojenih u 204. vukovarsku brigadu. Po podatcima vukovarske bolnice, do sloma obrane grada poginule su 1624 osobe, a ranjeno ih je više od 2500. U srpske koncetracijske logore odvedeno je oko pet tisuća zarobljenih branitelja i civila, a iz grada je prognano oko 22 tisuće Hrvata i ostalih nesrba.

FNC 18
Gledaj užvio 13.srpnja
VOYO logo