Već desetljećima Jelačićeva sablja nije uperena prema Budimpešti, a tako će i ostati, i to bez obzira na sve što se događa između Ine i MOL-a, odnosno mađarske i hrvatske vlade.
"Ovo što se događa u odnosima s MOL-om ne shvaćam i nisam nikad shvaćao kao ratno stanje. Tako nećemo komunicirati. Mađarsku vladu mogu razumjeti, ali od sebe i vas tražim maksimalnu suzdržanost i bez ikakvih komentara", rekao je na sjednici Vlade premijer Milanović.
Ipak, premijer nije propustio poručiti da je hrvatsko pravosuđe neovisno, odnosno da vlada nema nikakve veze s izdavanjem međunarodne tjeralice za šefom MOL-a ZsoltomHernadijem, baš kao što nije zaboravio ni na razinu mađarsko-hrvatskog prijateljstva.
"Želim vjerovati da se tu neće ništa promijeniti i učinit ćemo sve da se tu ništa ne promijeni kada su u pitanju odnosi Hrvatske i Mađarske koji su bili sjajni, baš sjajni. Žao mi je zbog ovoga, ali Vlada tu ne može ništa učiniti", poručuje premijer.
I dok premijer sve ministre poziva na šutnju, šef hrvatskog tima za pregovore s MOL-om ipak je reagirao.
"Sve što mogu reći nakon ovakve reakcije mađarske vlade je da su pregovori ozbiljno i odgovorno krenuli, da smo dogovorili metodologiju pregovaranja i strateške ciljeve te da sam trenutno neugodno iznenađen i začuđen reakcijom", rekao je ministar gospodarstva IvanVrdoljak.
Reakcijom koja uključuje i otkazivanje posjeta mađarskog ministra vanjskih poslova JanosaMartonyia Croatia forumu u Dubrovniku, gdje je tema upravo - energetika.
"Voljela bih da se mađarska strana nije odlučila na takav potez", kaže prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova VesnaPusić.
Slična je poruka i predsjednika Republike: Mađarska mora znati da nitko u Hrvatskoj ne može i ne smije utjecati na pravosuđe. Poziva stoga na smirivanje strasti, ali i dodaje:
"Ukoliko se mađarska vlada ipak odluči na prodaju dionica Ine, na Hrvatskoj je, na našoj je Vladi da s novim partnerom uredi odnose na jedan fer, pravedan, i za Hrvatsku dobar način", poručuje IvoJosipović.
A baš za to je vlada imala vremena, poručuje oporbeni HDZ, iako je današnja situacija posljedica - njihove vladavine.
"Hrvatska vlada je imala i propustila dvije godine da otvori i promijeni pregovore ako su već željeli oko samog dioničkog ugovora", smatra bivši ministar gospodarstva Đuro Popijač.
A cijelo ovo vrijeme sindikati su željeli stabilan odnos s vlasnicima. Radnicima nije drago ovo što se događa, no spremni su na sve.
"Ja eto vjerujem da ne bi ni bilo moguće da se nešto dogodi naprečac. Naime, MOL je dužan prije svega ponuditi Vladi Republike Hrvatske otkup svojih dionica, a ona onda može napraviti neke druge dogovore s nekim drugim partnerima", kaže predsjednica Sindikata INAŠ MajaRilović.
No kako sad stvari stoje - čini se i da bi ovo moglo postati predmetom spora.