ravizija položaja / Vojvodina službeno zatražila status Republike

Image

Sudionici Četvrte vojvođanske konvencije u Novome Sadu prihvatili su u nedjelju Deklaraciju o potrebi formiranja 'Savezne Republike Srbije' koju bi činile dvije republike - Vojvodina i Srbija.

1.4.2012.
15:36
VOYO logo

Na Četvrtoj vojvođanskoj konvenciji u Novom Sadu u nedjelju je službenopredloženo formiranje Savezne Republike Srbije, čije bi članice bile Republika Srbija i Republika Vojvodina. Hrvati u Vojvodini su za sada suzdržani.

"Postoji dugoročni interes svih građanki i građana, kako pripadnika srpskog, tako i pripadnika svih drugih naroda i nacionalnih zajednica i Srbije i Vojvodine, da i nakon raspada SFRJ i nestanka SRJ i Državne zajednice Srbije i Crne Gore, nastave živjeti u zajedničkoj, složenoj, saveznoj, demokratskoj državi republikanskog oblika, u koju se dragovoljno udružuju svojom plebiscitarno izraženom voljom", navodi se među ostalim u Deklaraciji o osnovama demokratskog ujedinjenja Vojvodine i Srbije u "Saveznu republiku Srbiju".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sazivači Četvrte vojvođanske konvencije bile su manje vojvođanske stranke koje se zalažu za reviziju položaja Vojvodine, kao i autonomaške nevladine organizacije: Forum V-21, Argus, Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji i Regionalni centar za izbjegla i prognana lica.

"Srbija je nedovršena država. Vojvodina i Srbija trebaju biti dva statusno ravnopravna entiteta, dvije republike u sastavu 'Savezne Republike Srbije'", ocijenio je dopredsjednik organizacijskog odbora Vojvođanske konvencije Živan Berisavljević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je da se srpski narod u Vojvodini nikada nije mirio s tim da Vojvodina u zajednici sa Srbijom treba izgubiti vlastiti politički subjektivitet i da bude tretirana kao "ratni plijen i unutarnja kolonija Srbije".

Prema njegovim riječima, odlaganje rješavanja 'vojvođanskog pitanja' neizbježno će dovesti do njegovog zaoštravanja i internacionalizacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Berisavljević je ocijenio da je 'vojvođansko pitanje' jedno od najotvorenijih neriješenih pitanja u Srbiji, nakon što je Crna Gora postala neovisna država, a Kosovo se odvojilo od Srbije.

Skup je podržala i najjača stranka mađarske zajednice – Savez vojvođanskih Mađara (SVM), čiji je predsjednik Istvan Pasztor rekao se oni zalažu za Vojvodinu kao autonomnu pokrajinu Srbije, sa zakonodavnom, izvršnom, djelomičnom sudskom vlašću, izvornim prihodima i imovinom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Demokratski savez Hrvata u Vojvodini (DSHV), kako prenosi agencija Beta, otkazao je sudjelovanje na konvenciji zbog izborne kampanje i koalicijskog sporazuma sa Demokratskom strankom.

Predsjednik DSHV Petar Kuntić je rekao kako ta stranka smatra da Vojvođani neće ništa dobiti, ako se sadašnja 'beogradizacija' zamjeni 'novosadizacijom' i dodao da je DSHV zbog toga za decentralizaciju države do razine lokalnih samouprava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Deklaraciju nisu podržali ni Liga socijaldemokrata Vojvodine ni vladajuća Demokratska stranka čiji je potpredsjednik Bojan Pajtić ideju o 'Saveznoj Republici Srbiji' nazvao 'nevjerojatnom'.

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo