NAIROBI - Intenzivna pucnjava i snažne eksplozije čule su se u ponedjeljak u zoru u trgovačkom centru Westgate u Nairobiju, gdje su kenijske redarstvene snage izvele još jedan napad pokušavajući svladati islamističke napadače koji već 40 sati pružaju otpor držeći taoce.
Kenijska vojska izvijestila je u nedjelju da je oslobođena većina talaca u trgovačkom centru u Nairobiju, gdje je u napadu islamističke militanatne skupine al Shabaab ubijeno najmanje 68 osoba, a oko 200 ranjeno.
"Većina talaca je puštena, a kenijske obrambene snage su preuzele nadzor nad mnogim dijelovima zgrade", rekao je KTN televiziji vojni glasnogovornik ColonelCyrusOguna, izvijestila je agencija Reuters.
Kenijska vojska navela je na Twitteru da je akcija osjetljiva jer žele sve zatočene spasiti, navela je agencija AFP.
U ponedjeljak ujutro pucnjava je trajala petnaestak minuta, izvijestili su novinari agencije France Presse s mjesta događaja.
Nakon pucnjave uslijedile su tri snažne eksplozije, a zatim se stanje ponovo smirilo.
Kenijske redarstvene snage su izvele više napada u zadnja 24 sata i tvrde da nadziru većinu trgovačkog centra, nadajući se da će napadače 'ubrzo' svladati. No informacije su veoma ograničene: novinari od subote poslijepodne ne mogu ući u centar.
Predsjednik UhuruKenyatta izjavio je ranije da među 10 do 15 napadača ima i žena.
Po sigurnosnom izvoru koji je htio ostati anoniman, izraelski agenti pomažu kenijskim snagama u svladavanju islamista, budući da je Westgate Mall navodno dijelom u vlasništvu Izraelaca.
Islamisti su trgovački centar napali u subotu kada je u centru bio vrlo velik broj kupaca. Dužnosnici nisu rekli koliko su talaca uzeli napadači, no jedna je kenijska televizija izvijestila da je riječ o 30 osoba.
Radikalni islamisti iz Al Shabaaba, koji se u Somaliji bore i protiv kenijskih i drugih afričkih mirovnjaka, traže od Kenyatte da okonča kenijsku misiju u Somaliji. Kenija je u listopadu 2011. poslala vojnike da se obračunaju s militantima koje optužuje da otimaju turiste i napadaju kenijske snage sigurnosti.
Među poginulima su dvije Francuskinje, troje Britanaca, Južnoafrikanac, Južnokorejka, Nizozemka, Peruanac, dvoje Indijaca i poznati političar iz Gane, Kofi Awoonor. Među ranjenima ima Amerikanaca i državljana zapadnih zemalja koji su inače česta meta napadača.
Kenijski predsjednik Uhuru Kenyatta je rekao da je u napadu izgubio nećaka i njegovu zaručnicu. Krivci za ovaj napad 'moraju platiti za svoje gnusne i zvjerske čine', poručio je Kenyatta u nedjelju istaknuvši da se njegova zemlja neće dati 'zastrašiti'.
Među ljudima koji su bili u šoping-centru bio je i Miro Marinovich iz Bugojna, čiji prijatelji tvrde da je na Facebooku objavio da su on i njegov sinčić tri sata bili zatočeni, ali da su uspjeli izići neozlijeđeni i vratiti se kući, piše Jutarnji list.