ZAGREB - Vlada je na sjednici u četvrtak osnovala radne skupine za javne investicije, fondove EU-a te poslovnu klimu i privatne investicije koje trebaju pomoći u realizaciji vladinih strateških ciljeva u privlačenju i povećanju javnih i privatnih ulaganja.
Po riječima potpredsjednika Vlade i ministra regionalnog razvoja i fondova EU BrankaGrčića, kroz četiri godine hrvatske krize pokazalo se da su investicije ključan problem jer su od svih komponenti agregatne potražnje najviše pale, gotovo 35 posto.
Poseban su problem privatne investicije koje su pale gotovo 40 posto, a s obzirom da privatna ulaganja sudjeluju u ukupnim investicijama s gotovo 75 do 80 posto, jasno je kako je to ključni faktor krize i budućeg gospodarskog oporavka i rasta, ustvrdio je Grčić.
Stoga Vlada osniva tri radne skupine - za realizaciju ključnih javnih investicija, projekata javnih poduzeća i projekata koji se financiraju iz državnog proračuna; za što veće uključivanje bespovratnih i besplatnih sredstava iz fondova EU-a; te za poboljšanje poslovne i investicijske klime, odnosno uklanjanje administrativnih i drugih prepreka privatnim ulaganjima.
Za provedbu tih ciljeva uspostavljamo metodologiju i organiziramo predstavnike tijela državne uprave, ali i uključujemo partnere iz privatnog sektora te angažiramo ljude iz krugova poslodavaca i stručnjaka, rekao je Grčić.
Najvažnija je pritom transparentnost procesa, jer to je način da niti jedan projekt ne ostane u ladici nekog činovnika budući da će se o svim projektima raspravljati na sastancima radnih skupina, gdje se problemi trebaju efikasno rješavati, uz političku potporu i autoritet Vlade, kaže Grčić.
Podsjetio je na velika očekivanja od dva nova zakonska prijedloga - nedavno usvojenog Zakona o poticanju ulaganja te zakona o strateškim investicijama koji bi trebao osigurati ubrzanu proceduru i rješavanje svih prepreka kod velikih projekata u vrijednosti većoj od 20 milijuna eura, odnosno većoj od 50 milijuna eura kada je riječ o turizmu.
Grčić je također naglasio da u tom procesu važnu ulogu imaju Agencija za investicije i konkurentnost, koja će se baviti potporom radnoj skupini za poslovnu klimu i privatne investicije, i Centar za energetske investicije, koji će biti operativno tijelo za sve javne investicije.
Na taj način želimo otkloniti sve polemike oko upitnosti pozicija tih agencija jer one imaju svoje mjesto i ulogu, a s novom organizacijom dodatno dobivaju na značenju, dodao je potpredsjednik Vlade.
Vlada predložila povećanje plaća dijela dužnosnika
Vlada je s prve ovogodišnje sjednice Saboru uputila i tri zakona kojima se, među ostalim, povećava koeficijent za izračun plaća ravnateljima zavoda za zdravstveno i mirovinsko osiguranje te njihovim zamjenicima i pomoćnicima.
Dužnosnicima istog ranga postaju ravnatelji Zavoda za posredovanje pri zapošljavanju, Središnjeg registra osiguranika te Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU te njihovi zamjenici i pomoćnici.
Status državnog dužnosnika daje se i predsjedniku Savjeta za nacionalne manjine.
Ministar rada i mirovinskog sustava MirandoMrsić obrazložio je da se povećanje plaća i usklađivanje statusa dužnosnika predlaže zbog značajne uloge ustanova kojima su na čelu i povećanog opsega poslova u predstojećim reformama i obvezama vezanim za ulazak Hrvatske u EU.
Izmjenama i dopunama Zakona o obvezama i pravima državnih dužnosnika uređuje se i pravo dužnosnika kojima je istekao mandat da se vrate na prijašnja radna mjesta u državnom i javnom te u realnom sektoru, ako su s tim suglasni čelnici tijela ili poslodavac kod kojega su ranije bili zaposleni.
Dužnosnik će najkasnije 15 dana po isteku mandata morati podnijeti zahtjev za povratak na radno mjesto, na koji mu poslodavac mora odgovoriti u roku od 45 dana.
Ako je poslodavac suglasan s njegovim povratkom, dužnosnik će od prestanka mandata do povratka na radno mjesto moći primiti najviše dvije dužnosničke plaće.
Ako ga poslodavac, pak, ne primi na posao, ili ako se sam ne želi vratiti na staro radno mjesto, moći će, kao i do sada, šest mjeseci primati punu, a potom šest mjeseci pola dužnosničke plaće.
Jednaka pravila predložena su i za saborske zastupnike i za Predsjednika Republike, koji će ured s dva službenika, osobnog vozača i službeni automobil, umjesto doživotno, ubuduće moći imati pet godina nakon prestanka mandata.
NAJAVA SJEDNICE:
ZAGREB - Sjednica Vlade Republike Hrvatske počet će u 10 sati, a na njoj će se razmatrati izmjene i dopune Zakona o državnim službenicima, te konačni prijedlozi izmjena i dopuna Zakona o obvezama i pravima državnih dužnosnika.
Također, odlučivat će se o Zakonu o pravima i dužnostima zastupnika u Hrvatskom saboru i Zakonu o posebnim pravima predsjednika Republike Hrvatske po prestanku obnašanja dužnosti.
Na dnevnom redu je, među ostalim, i prijedlog odluke o objavljivanju pravila o državnim potporama sektoru brodogradnje.