Branimirova ulica u Zagrebu, jedna je od najdužih, ne samo za vožnju, već i za dovršetak gradnje. Osam godina trajalo je otkupljivanje zemljišta, a s nekoliko vlasnika država još uvijek vodi sudski spor. Drugi je primjer državne ceste D100 od Porozine na Cresu do Malog Lošinja.
"Državna cesta D100 jedna od brojnih prometnica koje su fizički napravljene, a nikada nisu imovinsko-pravno rješene", otkriva odvjetnica vlasnika nekretnina uz cestu D 100 JasnicaKlara Matić.
Uz olakšanje investiranja i to se želi promijeniti novim Zakonom o izvlaštenju.
"Ono što mi želimo postići je da izvlaštenje bude iznimno. Znači, prvenstveno ako vi investirate, izvolite kupiti i dogovoriti se, ako niste uspjeli, onda idete u postupak izvlaštenja", kaže ministar pravosuđa OrsatMiljenić.
A tada se procedura ubrzava, tvrde u ministarstvu. No, oni koji godinama rade na takvim predmetima nisu sigurni hoće li investitori to osjetiti i u praksi.
"I to iz razloga što se zanemaruje činjenica da u RH nije rješeno pitanje zemljišnih knjiga, pitanje vlasništva, a sve se mora riješiti prije pokretanja postupka izvlaštenja", kaže FraneStaničić s Instituta za javnu upravu.
I dok investitori traže bolje zaleđe, drugi upozoravaju na još jednu zamku.
"Vlasnik je običan čovjek kojem oduzimate njegovu kuću, njivu, građevinsko zemljište. Njegova prava moraju biti zaštićena", dodaje Staničić.
A vlasnička prava ovdje se uglavnom svode na naknadu. S druge strane, zakon mora omogućiti brže izvlaštenje za investicije od državnog interesa.
"Naš problem kada investitor dođe ima različita rješenja u pojedinim dijelovima zemlje. To moramo uskladiti", veli ministar.
A rokovi su se znali oduljiti godinama, isto kao i čekanje vlasnika na isplatu naknade. Novi zakon o izvlaštenju trebao bi tu praksu konačno prekinuti!