Pri tom je od izuzetne važnosti to što je Vlada naglasila da ne želi sukob s međunarodnom zajednicom, kakav želi HDZ, kao i da se protivi referendumu koji bi raspisivala jedna stranka, naglasio je Tomac.
Tomac ipak smatra da velik dio ponuđenog izbornog modela nudi dobra rješenja. Tim se izbornim modelom onemogućava dominacija nacionalnih stranaka na pojedinim područjima, a istovremeno se otvara prostor za ravnopravan izbor po kantonima, ocijenio je.
S druge strane, pri izradi izbornog modela nije poštovana odluka Ustavnoga suda BiH po kojoj su sva tri naroda konstitutivna na cijelom području BiH, a koja predstavlja bitnu reviziju Daytonskoga sporazuma i pokazuje u kojem će smislu dalje ići njegovo tumačenje, drži Tomac.
BiH je Daytonskim sporazumom određena kao država u kojoj su u jednom entitetu ravnopravni Hrvati i Bošnjaci, dok je Republika Srpska isključivo država srpskoga naroda čime je, smatra Tomac, priznato etničko čišćenje i uspostava Republike Srpske kao etnički čiste države. Tomac drži da bi i Republika Srpska trebala imati Vijeće naroda, u kojem bi svoje interese ostvarivali Hrvati i Bošnjaci s toga područja.
Kako je u Parlamentarnoj skupštini BiH osigurana ravnopravnost sva tri naroda, bilo bi logično da Hrvati i Bošnjaci sami biraju svoje zastupnike u Vijeću naroda Federacije BiH. Nije sretno rješenje da svi biraju sve, dakle da Hrvati biraju predstavnike Bošnjaka i obratno, kako je to utvrđeno u novom izbornom modelu, rekao je Tomac.
Nije želio iznijeti vlastite pretpostavke o tome hoće li međunarodna zajednica prihvatiti sugestije hrvatske Vlade, kao ni procjenu o šansama koje bi na predstojećim izborima imala SDP BiH u slučaju ponovne promjene izbornoga modela.
Predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić također se u razgovoru s novinarima osvrnuo i na mogućnost referenduma koji je najavio HDZ BiH, nezadovoljan novim izbornim pravilima za predstojeće izbore u toj državi. Ne mogu stranke raspisivati referendum, rekao je Mesić, ustvrdivši da Hrvati kao i svi građani BiH kroz institucije te države moraju ostvarivati svoja prava.
"Paternalizam koji je bio prakticiran u vrijeme režima predsjednika Tuđmana više ne može biti prakticiran u Hrvatskoj. Bosna i Hercegovina je za nas suverena samostalna država s kojom rješavamo sve odnose bilateralno, nema razloga da se mi paternalistički postavljamo prema bilo kojoj stranci ili prema bilo kome izvan Hrvatske", rekao je Mesić.