SEBI OSIGURALI EKSTRA ZARADU /

Vlada objasnila kako je duhanska industrija oštetila proračun

Nakon što je ministar financija Slavko Linić na sjednici Vlade naglasio da je duhanska industrija 'pokrala državni proračuna', sada su iz Vlade objasnili kako se to dogodilo.

20.6.2013.
16:33
VOYO logo

"Izmjenama zakona o trošarinama želimo onemogućiti stvaranje spekulativnih zaliha radi izbjegavanja plaćanja trošarina, a upravo to se dogodilo u zadnja dva povećanja trošarina", komentirao je na današnjoj sjednici Vlade prijedlog izmjene Zakona o trošarinama ministar financija Slavko Linić.

"Proizvođači duhana su uslijed našeg povećanja prošle godine pokupovali sve zalihe markica. Očito su imali informaciju na vrijeme, potpuno su nam ispraznili skladišta. Pokrali su državni proračun", bio je oštar Linić na što mu je premijer Milanović odgovorio:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Pa dobro kolega, ne bi baš rekao da su pokrali proračun, jednostavno su bili brži od nas".

Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

"Zaprepašteni smo izjavom, ovo je gruba uvreda svih nas koji radimo u duhanskoj industriji", komentirao je direktor korporativnih komunikacija Adris grupe Predrag Grubić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz Vlade je u posljepodnevnim satima stigla i informacija o gubitku prihoda proračuna zbog stvaranja zaliha duhanskih proizvoda. Priopćenje prenosimo u cijelosti:

Analizom je utvrđeno da su proizvođači duhanskih proizvoda svoje cijene povećali iznad potrebnog zbog povećanja trošarina u studenom 2012. godine, te si na taj način osigurali ekstra prihode od preko 100 milijuna kuna.

"Oporezivanje trošarinama na duhanske proizvode u Hrvatskoj je bilo znatno ispod zahtijevanih standarda oporezivanja u Europskoj uniji, pa je stoga kroz određeno dogovoreno razdoblje potrebno uskladiti trošarine u RH s navedenim standardima. Da bi se izišlo u susret duhanskoj industriji, kako ne bi pretrpjela velike gubitke tržišta i prihoda, ispregovarano je prijelazno razdoblje u kojem se trošarine na duhan u RH moraju uskladiti s onima u EU.

Jedno takvo povećanje trošarina trebalo je uslijediti početkom 2013. godine. Poučeni iskustvom iz prethodnih podizanja trošarina na duhanske prerađevine (u siječnju 2009. i u listopadu 2010. godine) kada su proizvođači duhana nagomilali zalihe po starim trošarinama, odlučilo se s povećanjem trošarina krenuti mjesec dana prije predviđenog roka, odnosno krajem studenog 2012. godine. U skladu s donesenom odlukom, a zbog osnovane sumnje u ponovno nagomilavanje zaliha cigareta i pokušaj izbjegavanja plaćanja trošarina na duhanske proizvode po novim višim trošarina (obzirom da je utvrđeno nerazmjerno povećanje količina naručenih i preuzetih duhanskih markica u odnosu na prosječne), 13.11.2012. godine u prijepodnevnim satima Ministarstvo financija nalaže obustavu markica za označavanje duhanskih prerađevina. Istog dana, neposredno prije nego li je izdavanje stvarno obustavljeno, iz trezora Carinske uprave je povučena velika količina markica, koja je uz one ranije povučene dostatna za nešto više od 2 mjeseca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na taj način proizvođači duhana platili su manje trošarine nego li su stvarno trebali da su istu količinu naručili u vrijeme kada im je ona bila stvarno potrebna za tržište i oštetili državni proračun za preko 20 milijuna kuna po osnovi trošarina i PDV-a.

Također, zbog takvog poteza duhanske industrije promijenjena je dinamika uplate trošarina u državni proračun te je tijekom prvih mjeseci 2013. godine uplaćen znatno manji iznos po osnovi trošarina na duhan nego što je planirano i očekivano.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također, analizom je utvrđeno da su proizvođači duhanskih proizvoda svoje cijene povećali iznad potrebnog zbog povećanja trošarina u studenom 2012. godine, te si na taj način osigurali ekstra prihode od preko 100 milijuna kuna.

U cilju sprečavanja stvaranja zaliha cigareta, a obzirom na planirano povećanje trošarine, kontinuirano su se provodile analize naručenih i izdanih količina duhanskih markica te istovremeno vršilo praćenje količina cigareta puštenih u potrošnju, a što je posljedično dovelo do obustave izdavanja duhanskih markica.

S time u vezi je razvidno kako dosadašnji sustav trošarinskog oporezivanja cigareta nije bio dostatan za sprječavanje stvaranja špekulativnih zaliha koje su imale za cilj izbjegavanje plaćanja trošarine. To je imalo izravne štetne fiskalne učinke za prihode državnog proračuna Republike Hrvatske, kao i nejednak tretman svih obveznika.   pravo s ciljem stvaranja sustava koji bi onemogućavao stvaranje špekulativnih zaliha, odnosno koji bi omogućio porezni tretman i takvih zaliha i nastup štetnih fiskalnih učinaka za prihode državnog proračuna Republike Hrvatske te ujedno osigurao jednak tretman za sve trošarinske obveznike predložene su izmjene i dopune Zakona o trošarinama. Potrebno je voditi računa kako predloženo normativno rješenje u cijelosti korespondira s načelima trošarinskog oporezivanja te je sukladno načelima europskog prava. Time Republika Hrvatska, sukladno načelima trošarinskog oporezivanja, uvodi sustav kontrole zaliha cigareta te se u tom smislu na odgovarajući način prilagođavaju zakonske odredbe vezane uz označavanje duhanskih prerađevina (maloprodajna cijena neće biti naznačena na duhanskoj markici) te utvrđivanje maloprodajne cijene.          

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo