WASHNGTON - Američki nacionalni institut za srce, pluća i krv (NHLBI) koji je ovo istraživanje provodio od 2006. u Sjedinjenim Državama i u Kanadi na nešto više od 3400 ljudi starijih u prosjeku od 64 godine, ističe u priopćenju da ga je prekinuo prije završetka planiranog 2012. godine.
Tijekom 32 mjeseca praćenja, pola pacijenata dobivalo je pojačane doze nijacina (vitamin B3) radi povećanja preniske razine 'dobrog' kolesterola (HDL) i standardnu dozu statina radi sniženja 'lošeg' kolesterola (LDL). Druga skupina s preniskom razinom 'dobrog' kolesterola dobivala je, uz statin, placebo umjesto nijacina.
Stručnjaci NHLBI-ja zaključili su da spoj nijacina - koji je doista povisio 'dobri' kolesterol - i statina, na njihovo veliko čuđenje, nije uopće utjecao na stopu srčanih bolesti (sa i bez smrtnog ishoda), moždanih udara i hospitalizacija zbog akutnog srčanog sindroma ili postupaka revaskularizacije (ugradnje premosnica i stentova).
Premda sniženje 'lošeg' kolesterola pomoću statina smanjuje kardiovaskularni rizik, što su pokazala brojna istraživanja, povećanje kolesterola HDL-a ne smanjuje taj rizik, zaključili su znanstvenici.
Procjenjuje se da svaki sedmi Amerikanac ima previsok 'loš' kolesterol, što je glavni rizik za srčanožilne bolesti od kojih u SAD-u svake godine umire 800.000 ljudi.