Dan antifašističke borbe je državni blagdan u Hrvatskoj i obilježava se 22. lipnja u znak sjećanja na dan kada je 1941. u šumi Brezovica kod Siska osnovan Prvi sisački partizanski odred, ujedno i prva antihitlerovska postrojba u okupiranoj Europi.
U šumi Brezovica i ove se godine održava središnje obilježavanje Dana antifašističke borbe, u spomen na 22. lipnja 1941., kada je osnivanje Prvog sisačkog partizanskog odreda označilo početak organizirane narodnooslobodilačke borbe u Hrvatskoj.
Obilježavanje u Brezovici tradicionalnoorganiziraju Savez antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske, Grad Sisak i Sisačko-moslavačka županija.
Prvi sisački partizanski odred od 77 boraca osnovali su pripadnici Komunističke partije u Sisku, na dan kada je nacistička Njemačka napala Sovjetski Savez.
Od prvih dana sisački je odred izvodio diverzije, osobito na željeznici. Predvodili su ga zapovjednik Vlado Janjić-Capo i komesar Marijan Cvetković, a njegov pripadnik bio je i pokojni general Hrvatske vojske Janko Bobetko.
Svečanost je počela intoniranjem hrvatske i europske himne te minutom šutnje za poginule.
"Da nije bilo antifašističke borbe mi ne bismo imali što braniti, a u Domovinskom ratu branili smo i obranili Republiku Hrvatsku", poručio je na početku središnje svečanosti predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista FranjoHabulin.
U Brezovici pokraj Siska, kazao je, prije 78 godina formiran je Prvi partizanski odred koji je "rasplamsao plamen ustanka".
"Ne smijemo zatvarati oči pred onim što se događa oko nas", rekao je Habulin izražavajući zabrinutost zbog "malih pomaka" u Hrvatskoj kada je riječ o percepciji antifašizma.
Svečanost se ove godine održava bez državnih čelnika koji su poslali svoje izaslanike. Nazoče, među ostalima, bivši predsjednici republike Ivo Josipović i Stjepan Mesić, bivši SDP-ov premijer i predsjednik Zoran Milanović koji su pozdravljeni burnim pljeskom.