Klimatski mitovi ili negiraju postojanje klimatskih promjena ili negiraju njihovu važnost.
"Klimatske promjene postoje, ali nismo mi krivi", jedan je od najčešćih.
"Ono u čemu su znanstvenici jednoglasni danas je da se klima nikad u povijesti nije mijenjala ovako velikom brzinom i da je jedini uzročnik tih promjena spaljivanje fosilnih goriva kojima se povećava količina stakleničkih plinova u atmosferi. Mi u svakoj sekundi akumuliramo ogromne količine ekstra topline na Zemlji. Svake sekunde ta količina topline koja se akumulira odgovara eksplozijama 5 atomskih bombi", objašnjava Dubravka Vitali Čepo, članica inicijative Znanstvenici za klimu.
"Pa što ako je temperatura na Zemlji porasla?! Bit će nam malo toplije!", također je nešto što se često može čuti od mnogih.
"Porast temperature zraka ne znači da će nam biti malo toplije nego to znači da se sve karakteristike klime mijenjaju. Tako da porast temperature uzrokuje porast učestalosti ekstremnih vremenskih događaja, suša, poplava, požara, velikih oluja, otapanje leda, podizanje razine mora. Najbolji primjer koji to opisuje koliko je važno tih nekoliko stupnjeva – jedna činjenica da je za vrijeme prošlog ledenog doba kada je izbrisano sa Zemlje 75% vrsta i Hrvatska je bila tundra prosječna temperatura na Zemlji bila samo 5 stupnjeva niža nego što je danas", tvrdi Vitali Čepo
"Klimatski modeli ne mogu točno predvidjeti promjenu klime u budućnosti!", no je li zbilja tako?
"Točno su predvidjeli da će se otapati led na Antarktici, da će se dizati razina mora, ali njihove predikcije su bile preoptimistične. Ono što vidimo danas je gore nego što vidimo da su predvidjeli. Dakle, oni su točni i mi danas pomoću njih možemo točno predvidjeti kakva će biti klima u budućnosti u određenom dijelu Zemlje ovisno o tome koliko ćemo učinkovito i brzo rezati emisije stakleničkih plinova u atmosferi", kazala je Vitali Čepo.
Mitova ima mnogo. Kako se protiv njih boriti? Jedino provjerenim i relevantnim izvorima informacija.