Znanstvenici su u laboratoriju uspjeli stvoriti hibrid čovjeka i svinje. Embrij sadrži 0,001 posto čovjeka, a ostalo je svinja, uspješno je stvoren, analiziran, a potom, nakon nekoliko tjedana, uništen. Ovaj pokus pokazao je da je znanosti moguće stvoriti ono što medicina naziva 'himerom'.
Znanstvenici su u embrij svinje ubrizgali ljudske stanice koje su se nastavile uspješno razvijati, odnosno stvarati u mišićnom tkivu svinjskih zametaka.
"Ovo je prvi put da se ljudske stanice razvijaju unutar životinje", kazao je Juan Carlos Izpisua Belmonte sa Salk instituta u SAD-u.
Zbog izuzetno složene prirode eksperimenta, rad na tome trajao je četiri godine i uključivao 1500 svinjskih zametaka.
Himere bi u budućnosti trebale pomoći u proučavanju bolesti, testiranju lijekova i uzgoju ljudskih organa.
Primjerice, za svaranje gušterače postupak bi bio ovakav: u dan star embrij svinje ubrizgala bi se ljudska DNK te bi se embrij usadio natrag u životinju i u njoj bi rastao 28 dana.
U tom vremenu na svinjskom fetusu trebalo bi se razviti ljudska gušterača. Znanstvenici vjeruju da bi krava bila bolji domaćin za ljudske organe, od svinje, jer trudnoća kod krave i čovjeka traje podjednako, dok kod svinja traje četiri mjeseca.
Pokušaji stvaranja ljudsko-životinjskog zametka izazivaju brojne kontroverze i etička pitanja, posebice otkako se pokazalo da je teoretski moguće dovesti do stvaranja životinje s ljudskim kvalitetama, i moguće ljudskom inteligencijom.
Znanstvenici kažu da je razina doprinosa ljudskih matičnih stanica u ovom eksperimentu bila jako niska i nije uključivala moždane stanice.