Uz pomoć odgojitelja, Grada Osijeka i Centra za socijalnu skrb nastoji pronaći posao bez kojega će nakon izlaska iz Doma postati samo još jedan korisnik socijalne skrb. No to mu ne polazi za rukom. Na žalost, on je samo jedan od deset do 15 mladih osoba koje svake godine napuštaju osječki Dom te, ako ne uspiju pronaći posao, ostaju prepuštene same sebi, na ulici, bez perspektive da će ikada imati pošten krov nad glavom i obitelj.
Grijesi iz mladosti
'Mi, bivši domci, obilježeni smo za cijeli život pa nas gotovo nitko ne želi zaposliti. A ako se ne zaposlim, teško da ću si moći omogućiti normalan život i, što želim u budućnosti, zasnivanje obitelji', rekao je bivši domac, danas 30-godišnjak.
Smatra da ga grijesi iz mladosti ne bi trebali obilježiti za cijeli život. Od kada je izišao iz doma, kaže, nije učinio ništa društveno neprihvatljivo. Radio je najteže fizičke poslove, ali na crno i samo povremeno, sezonski. Plaši se, kaže, da u situaciji kada je vojska nezaposlenih na birou, kao bivši štićenik Doma za odgoj ima još manje šanse. 'Da mi netko da drugu priliku', siguran je 'ne bi se pokajao'.
Nemaju šanse za normalan život
'Upravo zbog toga što znamo kako naši štićenici nemaju šansu za normalan život ako, kada iziđu iz Doma, ne nađu posao, dajemo sve od sebe da ih u tom smislu osamostalimo. No, posao za djecu iz Doma nikada nije bilo lako pronaći, a posebno sada kada je zapošljavanje svih nezaposlenih građana gotovo nemoguća misija. Iako svi oni iz Doma izlaze ili sa završenom srednjom školom ili sa završenim tečajevima za pomoćna zanimanja. Ako im posao ne možemo pronaći, trudimo se da im se bar osiguramo neki smještaj, te da ostvare svoja prava na novčanu pomoć Centra za socijalnu skrb. Nikoga iz Doma na tjeramo, zadržavamo ih kod nas koliko je maksimalno moguće. No, u jednom trenutku moraju otići, a ako tada posao nemaju, teško se uključuju u svakodnevicu kao ravnopravni članovi društva', rekao je Glasu SlavonijeMato Lukić, ravnatelj Doma za odgoj djece i mladeži u Osijeku. Da mladi sve više izlaze iz institucija bez perspektive za dobivanje posla, čime su, zapravo, osuđeni na propast upozoravaju i iz udruge za rad s mladima 'Breza'. 'S jedne strane, 'krivac' je loš sustav obrazovanja u praktičnim zanimanja kroz koji najveći broj njih prolazi, a u sklopu čega oni ne stječu upotrebljive vještine. Većina njih na praksi majstorima ide po pivo ili loto listiće, a današnje poslodavce zanimaju isključivo radnici koji su kompletne osobe. S druge strane, uvjerili smo se kako poslodavci uopće ne znaju da im za zapošljavanje osobe koja izlazi iz institucije država prvih 12 mjeseci isplaćuje poticaj u visini minimalnog osobnog dohotka zaposlenika', kaže Suzana Vargović iz 'Breze'. http://www.glas-slavonije.hr/245334/3/Obiljezeni-smo-za-cijeli-zivot-gotovo-nas-nitko-ne-zeli-zaposliti