Saborski zastupnik Živog Zida Branimir Bunjac zatražio je u utorak raspisivanje referenduma oko uvođenja eura, upozoravajući da će Hrvatska, uđe li u eurozonu, izgubiti mogućnost vođenja suverene monetarne politike, čime će biti "zabijen posljednji čavao u lijes hrvatskog gospodarstva", jer će rezultat biti trajna recesija.
"Ako uvedemo euro, morat ćemo dati 700 milijuna eura u europski zaštitni mehanizam, a isto toliko i Europskoj središnjoj banci. Imat ćemo trošak konverzije kune u euro i iznosit će pola posto BDP-a, imat ćemo trošak izrade novčanica i kovanica, trošak prilagodbe, a najpogubniji će biti rast maloprodajnih cijena", rekao je Bunjac u stanci za slobodnu raspravu u Saboru.
Hrvatska nije spremna
Istaknuo je da nije spremna za euro, jer se mora prethodno izjednačiti s austrijskim i njemačkim gospodarstvom, prije svega po pitanju dohotka.
"Prema svim anketama, više od 70 posto građana ne želi uvođenje eura pa smatram drskima najave ministra Marića da se o tom pitanju neće provesti referendum. Vlada se boji mišljenja svoga naroda. Referenduma mora biti”, poručio je Bunjac.
Maras upozoravao na stanje tvrtki RIZ Odašiljači
SDP-ov saborski zastupnik Gordan Maras stanku je iskoristio kako bi upozorio na stanje u tvrtki RIZ Odašiljači, upitavši želi li netko svjesno uništiti tvrtku te vrijednu imovinu u središtu Zagreba prodati za "budzašto’.
"150 zaposlenih u toj tvrtki tri mjeseca nije dobilo plaće, dolaze na posao, rade, a plaće nema. Osim što se ljudi evidentno izrabljuju, najskandaloznije je da je to tvrtka u vlasništvu RH, nitko ne mari za zaposlene u toj tvrtki vrijednoj desetke milijuna eura", istaknuo je Maras.
Vlaović: HSS je protiv poskupljenja inzulina za dijabetičare
Saborski zastupnik HSS-a Davor Vlaović pozvao je u utorak ministra zdravstva Milana Kujundžića da oboljelima od dijabetesa ne donese za Božić poskupljenje inzulina.
"HSS je protiv najavljenog povećanja cijene inzulina i drugih pripravaka, jer je HZZO prije nekoliko dana pokrenuo postupak određivanja cijena pa ispada da će inzulin i pripravci za dijabetičare poskupiti za pacijente, a pojeftiniti za HZZO. To je korak unazad u liječenju ove bolesti”, poručio je Vlaović.
Naveo je i kako je u Hrvatskoj šećerna bolest dijagnosticirana kod preko 284 tisuće građana, a potencijalno oboljelih je još 450 tisuća, pri čemu jedan od jedanaest odraslih boluje od šećerne bolesti.