Slavka živi desetak kilometara od centra Zagreba, a vodu dobiva samo iz cisterne jer vodovoda nema.
"Ugrijete vode, pa se operete kao u davna vremena", kaže Slavka Dobrić.
Nije Slavka jedina. Oko 115 kućanstava naselja Gornje Dubrave snalazi se već desetljećima. Voda iz slavine ovisi o struji.
"Normalna je kad je pritisak dobar jer ide iz cisterne preko hidrofora. Kad struje nema, mi nemamo vode", kaže Vesna.
U slučaju požara, vatrogasci bi se spojili na prazan hidrant. Iz grada im je obećano skoro rješenje. Ali, stanovnici Dankovca kažu vjerovat će kad iz slavine napokon poteče voda iz vodovoda.
"Projekt je spreman, ali čekamo nečiju milost, valjda od dragoga Boga", kaže Vesna.
Ovi Zagrepčani čine 24 posto hrvatskog stanovništva kojima iz slavina ne teče voda iz državnog vodovoda. Ministar Tomislav Ćorić je u četvrtak novim zakonima najavio rješenje upravo tih problema.
"Na taj način želimo prije svega omogućiti povećanje priključenosti na sustav javne vodoopsrkbe. S druge strane želimo priuštivost vode, odnosno cijene vode za naše građane poboljšati", kazao je Tomislav Ćorić.
A tamo gdje vode ima, svaki je dan kontrolira nastavni zavod za javno zdravtsvo.
"Voda je zdravstveno ispravna. Nedavno je završeno i godišnje izvješće za 2018. godinu. Ako je i bilo nesukladnih uzoraka to je uglavnom mikrobioloških pokazatelja ili teških metala", kazala je dr. sc. Sonja Tolić, NZJZ Andrija Štampar.
Iz cijevi najčešće. Jer, uoči svjetskog dana voda, Hrvatska se može pohvaliti čistom vodom i prvim mjestom u Europi i trećim u svijetu svijetu po vodnim zalihama. Još samo da je imaju svi.