Početne pozicije su zauzete, slijedi neizvjesna borba za drugu poziciju i još neizvjesnija za sastav gradske skupštine - ukazuje istraživanje koje je za N1 provela agencija MASMI na reprezentativnom uzorku 800 glasača Zagreba koji će sigurno ili vjerojatno izaći na lokalne izbore.
Agencija MASMI je na reprezentativnom uzorku 800 glasača Zagreba koji će sigurno ili vjerojatno izaći na lokalne izbore provela istraživanje za N1 o podršci kandidatima na mjesto gradonačelnika ili gradonačelnice Zagreba, a prema tom istraživanju, u svibnju nas očekuje neizvjesna borba.
Tomašević i dalje u ulozi favorita
Ulogu favorita zadržava Tomislav Tomašević te ga, prema istraživanju, podržava gotovo isti postotak glasača kao i u ožujku (37,2% naspram 37,6%). Gotovo trećina glasača koja još uvijek nije sigurna za koga će glasati razmatra upravo Tomaševića kao opciju (6,4%). U Tomaševiću glasači vide dobrog poznavatelja situacije u Zagrebu (19,2%), sposobnog provesti nužne promjene (18,5%) u načinu upravljanja gradom. Vjerodostojan je i u odnosu na druge kandidate, ističe se poštenjem 47,9%, neovisnošću (41%) i bliskošću ljudima (47,3%). Također, značajno manji postotak glasača smatra da je željan vlasti i neiskusan.
Dvoje kandidata odvojili se od ostalih na drugom mjestu
Premda se Tomašević ističe kao favorit, borba za drugo mjesto je i dalje neizvjesna. Od ostalih su se odvojili Davor Filipović (13,4%) i Vesna Škare Ožbolt (10,1%). Slijede Miroslav Škoro (7,7%), Joško Klisović (pad s 11,7% na 7,6%) i Jelena Pavičić Vukičević (6,5%). Zvonimir Troskot i dalje se drži na oko 5% (4,8%).
U odnosu na ožujak (10,7%), Davor Filipović pokazuje trend rasta na 13,4%. HDZ-ovog kandidata podržava najlojalnije biračko tijelo – 91,5% glasača sigurno će glasati za njega. HDZ privlači mali postotak ostalih stranaka pa Filipović u kampanji mora računati na disciplinu i izlaznost vlastitih birača. Glasači ga općenito smatraju najmanje iskusnim od vodećih kandidata, ovisnim o HDZ-u i najmanje bliskim ljudima.
Vesna Škare Ožbolt (10,1%) zadržala je svoju poziciju među vlastitim biračima. Glasači smatraju da je najiskusniji kandidat, a neovisna pozicija osigurava joj vjerodostojnost. Stabilnost je čini snažnim izazivačem za drugi krug. No, za veći iskorak morat će se jasnije profilirati i aktivirati neodlučne glasače koji je razmatraju: istaknuti viziju grada, vrijednosti za koje se zalaže.
Miroslav Škoro četvrti je sa 7,7% (naspram 8,3% u ožujku). U odnosu na vodeće, razmatra ga najmanje neodlučnih birača (7,7%). Iako ga najviše birača doživljava kao ugodnog, staloženog sugovornika (26,4%), Miroslav Škoro morat će znatno snažnije aktivirati glasače MOST-a i HDZ-a. U odnosu na vodeće kandidate, značajno je "željniji“ vlasti (41,5%), a najmanje se ističe i kao vođa.
Klisović nije uspio zadržati entuzijazam biračkog tijela
Nakon pozitivne reakcije na kandidaturu, Joško Klisović nije uspio zadržati entuzijazam biračkog tijela (pad s 11,7% na 7,6%). Pad je djelomično uzrokovala kandidatura Anke Mrak Taritaš, s kojom je SDP koalirao na prethodnim izborima. No, veći je problem da kandidat SDP-a zasad vodi pozitivnu kampanju kojom ne uspijeva vratiti gotovo trećinu glasača stranke koji u Tomaševiću vide vođu ljevice. Uz Filipovića smatra se najmanje iskusnim kandidatom, ovisnim o stranci. Klisović nije uspio vlastite prednosti – stručnost (10,1%), rad u interesu razvoja (11,1%) – nadograditi motivirajućom vizijom grada.
Pavičić Vukičević u kampanju ulazi sa 6,5%. Prednosti koje kandidatkinja može iskoristiti su iskustvo tima s kojim je okružena, poznavanje funkcioniranja grada i resursi grada s kojima trenutno raspolaže. U odnosu na vodeće kandidate, biračko tijelo doživljava je kao "željnu“ vlasti (23,5%). Za rast mora definirati vlastitu politiku (doživljava se ovisnom o naslijeđu Milana Bandića; neovisna – 5,9%) i pokazati veći stupanj bliskosti s ljudima (samo 10%).
Neizvjesnost izgleda nove Gradske skupštine
Neizvjesna je i utrka za Gradsku skupštinu. Koalicija Možemo! i Zagreb je naš! vodi s 29,3%, a slijede HDZ (19,7%), SDP (11,4%), Nezavisna lista Vesne Škare Ožbolt (9,6%), Domovinski pokret (8%), MOST (5,8%) i na rubu izbornog praga BM365 – Stranka rada i solidarnosti s 4,6%.
Tomaševićevi glasači u znatnijem broju ostaju vjerni SDP-u. Dio glasača ljevice vjeruje da platforma Možemo! ovisi o par snažnih imena, a da SDP ima ljude koji mogu provesti promjene u gradu. Kandidat Možemo! morat će ih uvjeriti da iza njega stoji stabilna organizacija s timom sposobnih ljudi.
HDZ drži bolji rezultat nego na prošlim lokalnim izborima, ali, u odnosu na parlamentarne izbore, pada u gradu. Pred Filipovićem će biti zadatak zadržati tradicionalne glasače stranke koji odlaze Vesni Škare Ožbolti i sve nezadovoljne koji odlaze MOST-u i DP-u (čak i Tomaševiću).
SDP također pada u odnosu na prethodne izbore. Većina odlazi platformi Možemo!, a dio na bivšeg koalicijskog partnera s parlamentarnih izbora GLAS. Joško Klisović ima težak zadatak predstavljanja novih, umjereno lijevih politika koje sprječavaju odlijev birača, posebice mladih.
Nezavisna lista Vesne Škare Ožbolt ovisi o lojalnosti glasača i također ne uspijeva motivirati ostale birače.
Domovinski pokret i MOST bore se za ostala mjesta u Skupštini. MOST-ovi birači nagrađuju neovisnu poziciju stranke, većina ih ostaje lojalna još od parlamentarnih izbora. Domovinski pokret im oduzima desetak posto glasača, no obje stranke motiviraju vrlo malo HDZ-ovaca.
Za ulazak u Skupštinu bori se i BM365 – Stranka rada i solidarnosti, koja privlači raznolike birače s lijeva i desna, a tek mora definirati jasne politike s kojima će se suprotstaviti vodećima.
Napomena: Istraživanje je rađeno na reprezentativnom uzorku 800 punoljetnih građana grada Zagreba, koji će sigurno ili vjerojatno glasati na predstojećim lokalnim izborima za gradonačelnika i Skupštinu Grada Zagreba. Anketiranje je provedeno od 8. – 12. travnja, a mogućnost pogreške je +/- 3,46%.