U Uljaniku je na obje lokacije, u Puli i Rijeci, trenutačno zaposleno petstotinjak zavarivača, a traži se i nova radna snaga.
'Uvijek te pikove u proizvodnji popunjavamo s kooperacijom tako da u svakom slučaju zavarivača još treba', rekao je rukovoditelj službe obrazovanja i razvoja ljudskih resursa Uljanik grupe Denis Jambrošić za Novu TV.
Teško nalaze radnike
A radnike, unatoč visokoj stopi nezaposlenosti, nije lako naći. Poslodavci su ih primorani uvoziti. Zavarivači u Hrvatskoj zarađuju između pet i 12 tisuća kuna.
Kako bi ovu struku približili mladima, otvoren je europski program osposobljavanja.
'To je prvo zanimanje gdje možete dobiti odmah posao. Taj je posao dobro plaćen u odnosu na ostala zanimanja i ako ste kvalitetni ne možete ga izgubiti', rekao je voditelj projekta Uljanik učilište Željko Habek.
Zavarivača ne nedostaje samo u Hrvatskoj, potrebni su i u Europi.
Europi nedostaje tisuće zavarivača
'Prema posljednjim službenim podacima kojima raspolažemo postoji potreba za tisućama zavarivača u Europi. Dobri zavarivači odlaze u mirovinu i zato želimo biti uključeni u novi sustav njihova osposobljavanja', rekla je Heliana Gaspar Bibas iz Europske zavarivačke federacije.
Ljude će pokušati privući modernom edukacijom i novim alatima, no Jorge Huete Cesol iz Španjolske udruge za zavarivanje tvrdi da to nije lak posao jer ljudi smatraju da je riječ o prljavom poslu. No, s današnjom tehnologijom stvari su se promijenile.
Dobit će i online platformu sa svom literaturom i zanimljivo pisan kurikulum. Nova je to i primamljiva prilika za sve nazaposlene.