Pred Hrvatskom je drastično poskupljenje goriva, a od sutra je dizel skuplji za kunu i 14 lipa. Litra eurosupera 95 skuplja je za 38 lipe.
Vozači su zbog toga pohrlili na benzinske, a jedino u što je Vlada intervenirala je cijena plavog dizela. Iako cijene drastično idu gore iz Vlade tješe da su i dalje na snazi prijašnje mjere ograničenja trošarina i marži bez čega bi bile još više za oko dvije kune.
'Ne možete zaustaviti tsunami'
RTL Danas donosi analizu zašto gorivo poskupljuje. U svibnju je dizel bio jeftiniji od benzina, a sutra će litra biti više od dvije kune skuplja. Tada se barel nafte na mediteranskom tržištu kretao oko 110 dolara.
Sredinom lipnja barel je padao na 108 dolara, a cijene i dizela i benzina u Hrvatskoj rasle. Trend pada cijene sirove nafte nastavio se i u srpnju, ali polovicom mjeseca dizel u Hrvatskoj postaje skuplji od benzina.
I taj trend se nastavlja kroz kolovoz i rujan sve do danas: cijena barela nafte pada, a goriva u Hrvatskoj raste, baš kao što raste i razlika između cijene dizela i benzina. I onda, ako se vratimo pola godine unazad, litra dizela sutra će biti 40 lipa skuplja nego tada, a barel nafte 20 dolara jeftiniji.
"Ne možete zaustaviti tsunami nego morate dozvoliti da jednostavno obrana od tsunamija bude tako efikasna da oni koji bi trebali zaustaviti tsunami ne poginu", objasnio je državni tajnik Ministarstva gospodarstva Ivo Milatić,
Zato Vlada odustaje od novog intervencionizma i ostaje na lipanjskom ograničavanju marže na 65 lipa i trošarine na 3,06 kn po litri benzina i 2,66 kn po litri dizela. "Ostaje prostora nešto kada govorimo o trošarinama, međutim, prostor je minimalan", kaže Marko Primorac, ministar financija.
U kompliciranoj formuli za izračun jedinične cijene, s fiksiranim parametrima marža i državnih davanja te stabilnog tečaja dolara u odnosu na kunu u proteklih tjedan dana, cijena litre ovisi o cijeni barela na mediteranskom tržištu. No, ako ta cijena pada, kako cijena po litri raste? Odgovor na to pitanje ne znaju dati ni eksperti, koji napominju tek da postoji stavka koja se zove troškovi distributera koju oni sami formiraju.
Tražili razgovor
Distributeri su nakon prošlotjednog ograničenja cijena pohrlili na sastanke kod ministra Filipovića s istim stavom - po ovakvim cijenama gorivo neće prodavati.
INA je u prva četiri mjeseca ove godine ostvarila 2,8 milijardi kuna dobiti prije kamata, poreza i amortizacije, a čak milijardu i pol neto dobiti. Drugi veliki distributer - Petrol grupa prije oporezivanja je imao 364,5 milijuna kuna dobiti, poslije - neto gubitak od gotovo 10 milijuna kuna, za što krive vladine mjere. Najviše gube na plavom dizelu, čiju je cijenu vlada limitirala i ovaj tjedan, ali njega nema na svim crpkama.
"Bolje da je vlada intervenirala nego da su poljoprivrednici morali intervenirati jer cijene su ogromne. Mi proizvodimo hranu i treba imati razumijevanja. Samo Inine postaje toče, sve ostale ne toče. Gorivo se ne dovozi kao što se prije dovozilo", kazao je Mato Brlošić, član Upravnog odbora Hrvatske poljoprivredne komore.
Distributeri su od ministarstva tražili razgovor i o marži fiksiranoj na 65 lipa po litri što im je premalo.