marširali ulicama rijeke /

Završio prosvjed radnika 3. maja: 'Ne želimo biti još jedna žrtva hrvatske privatizacije'

Image
Foto: Goran Kovačić/Pixsell

Radnici 3. maja u štrajku su od 22. listopada

5.11.2018.
12:50
Goran Kovačić/Pixsell
VOYO logo

POGLEDAJTE SNIMKU PROSVJEDA:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radnici od nove Uprave traže plaću za rujan i smjenu direktora Maksimilijana Percana te deblokadu računa koji je blokiran već 74 od mogućih 120 dana za pokretanje stečaja.

NAJNOVIJE INFORMACIJE:

12:47
Prosvjed je završio zahvalom s govornice svim građanima koji su došli podržati radnike 3. maja. 

12:40 Ovdje se danas brani Hrvatska i pravo na rad i da taj rad bude plaćen, a ne da ispadamo sirotinja, poručili su radnici kazavši da na ulicama grada koji teče žele podignuti glas za svoje dostojanstvo.

12:34 Sindikalac Vedran Sabljak istaknuo je da mu je srce danas veliko kao Učka, a Rijeka je posljednji bedem obrane 3. maja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Radnici žele da se ovaj problem razriješi, a kako se to razriješi - Vlada i Uljanik igraju tenis, a radnici su samo promatrači, prebacuju lopticu s jedne na drugu stranu - gospodo, radnike boli vrat od tog vašeg načina rješavanja problema!" - upozorio je Sabljak. 

"3. maj je tvrd orah - u povijesti je doživio svašta, nemojmo dopustiti da postane još jedna žrtva hrvatske privatizacije", poručio je. 

12:30 Rijekom se ori - "Ne damo 3. maj!" i "Di su pare?"

12:26 "Od '3. maja' ne žive samo trećemajci, nego cijela županija i ovaj grad. Što smo mi to obranili u Domovinskom ratu? Što je to Domovina? Škola u koju idu moja djeca, ali i moje radno mjesto iz kojeg uzdržavam svoju obitelj. Nakon četvrt stoljeća, trećemajci gube svoju Domovinu i zato kažem - Ne damo "3. maj", uzviknuo je predsjednik Županijske skupštine Erik Fabijanić i zapitao: "Di su pare?"

Image
Foto: Maja Brkljača


12:20 Tražimo hitnu smjenu NO i direktora Percana te imenovanje izvanredne uprave, poručili su radnici te zahvalili na podršci koja im, kažu, stiže i iz inozemstva. Nama je danas '91. - poručili su.

12:16 Predsjednik Gradskog vijeća Andrej Poropat govorio je o potrebama radnika i njihovih obitelji te se prisjetio slavnih trenutaka hrvatske brodogradnje. Urušavanje brodogradnje odradile su sve hrvatske politike, ona je na svim razinama u svakoj boji jedna od najodogvornijih za ovaj tužan trenutak, istaknuo je Poropat. 

Kao osoba koja se bavi politikom, nikoga ne izuzimam od toga. Politika je najodgovornija za ovaj tužni trenutak. Mnogi će mi zamjeriti, možda me opet i ismijavaju. No nije mi važno. U vašu se borbu svi možemo ugledati. Pozivam vas da opet zajedno stanemo ispred Vlade, pozvao je Poropat.

Image
Foto: Goran Kovačić/Pixsell

Više od tisuću trećemajaca uz podršku sugrađana u prosvjednom maršu za radna mjesta.

12:13 Tražimo našeg čovjeka na čelu 3. maja, pozivamo i Vladu - nemate vremena više, morate raditi za nas, poručio je predsjednik Kriznog stožera Predrag Knežević i upozorio: "Dosta je bilo poniženja trećemajaca od strane Pule. Tražimo smjenu - ne direktora jer to on nikad nije ni bio. Tražimo čovjeka koji će biti uz "3. maj". Vladi poručujemo da više nemaju vremena. Molim vas sve da stavimo glave na jedan kup".

12:10 Sindikalac Juraj Šoljić poručio je da "3. maj" proživljava najtežu krizu od osnutka: "Dolje Uljanik i uprava Uljanika. Kad su nas kupili za jednu kunu, bili smo očišćeni od gubitaka i s 847 milijuna kuna svježeg kapitala. Što imamo nakon pet godina? Samo jedan brod u knjizi narudžbi i gubitak od 157 milijuna kuna, a 603 milijuna kuna bivše uprave davala se kroz pozajmice Uljaniku. Sve nas je manje, odlaze nam kvalitetni kadrovi i dobri mladi ljudi. Uljanik je u potpunosti devastirao '3. maj', a rješenja za isplatu plaću za rujan i dalje nema. Samo je pitanje još tko će zadnji ugasiti svjetlo".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Goran Kovačić/Pixsell

Više od tisuću trećemajaca uz podršku sugrađana u prosvjednom maršu za radna mjesta.


12:09 Počeo je skup u središtu Rijeke. Radnike i okupljene građane dočekao je zvuk brodskih sirena, a tijekom marša radnike su putem pozdravljali građani, postrojili su se i vatrogasci JVP Rijeke, skandirajući "Ne damo 3. maj" i "Ovo je Rijeka!", javlja reporterka RTL-a Maja Brkljača.

Na skupu su i primorsko-goranski župan Zlatko Komadina te zamjenik riječkog gradonačelnika Marko Filipović. Komadina je poručio kako ovdje nema mjesta politici, jer je u pitanju egzistencija ljudi, a Filipović dodao:

"3. maj i brodogradnja u Rijeci nemaju alternativu. Grad Rijeka s obzirom na svoje ovlasti uvijek je držao brodogradnju u fokusu. I ta tradicija mora u Rijeci opstati. No Država se tu prije svih mora uključiti i to od njih očekujemo. Mi možemo pomoći onoliko koliko možemo putem svojeg proračuna, a to će učiniti i županija kroz rebalans. Što konkretno? Možemo raspodijeliti određena sredstva, ali ne samo trećemajcima, nego svim onima kojima je to potrebno."

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Goran Kovačić/Pixsell

Više od tisuću trećemajaca uz podršku sugrađana u prosvjednom maršu za radna mjesta.

Radnici marširaju ulicama Rijeke za spas brodogradilišta

Radnici brodogradilišta "3. maj", njih više od tisuću, u ponedjeljak su krenuli u prosvjedni marš od istočnog izlaza iz brodogradilišta do središta Rijeke i Trga 128. brigade Hrvatske vojske gdje će u podne održati prosvjedni skup za opstanak brodogradilišta i radnih mjesta.

Na čelu kolone je istaknut transparent s natpisom "Krepat ma ne molat". Kreću se prema centru grada, uz buku zviždaljki i bubnjeva.

Prosvjedna kolona kretat će se Ulicom Milutina Barača, Krešimirovom ulicom i Trpimirovom ulicom do Korza te Trga 128. brigade Hrvatske vojske. 

Radnici "3. maja" u štrajku su zbog neisplate rujanskih plaća od 22. listopada. Prosvjedni mimohod i skup za opstanak brodogradnje organizirao je Štrajkaški odbor, a radnici su pozvali sve građane Rijeke i Primorsko-goranske županije da im se pridruže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

VEZANE VIJESTI

Brodograditelji traže da im se omogući nastavak proizvodnje, izdvajanje iz Uljanik grupe i pronalazak kvalitetnog i novog partnera te uključivanje u procese pregovaranja s mogućim strateškim partnerima.  Traže da Uljanik vrati pozajmicu od 523 milijuna kuna, koju mu je dao "3. maj", ostavku direktora "3. maja" Maksimilijana Percana te deblokadu poslovnog računa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Član Štrajkaškog odbora Juraj Šoljić naglasio je da "3. maj" nema dovoljno ugovorenih poslova i nema alternativnih i sigurnih rješenja, a radnicima s raznih strana pristižu razne, često i suprotne informacije.  Stoga od Ministarstva gospodarstva očekuju da se jasno očituje o sudbini "3. maja". 

Šoljić je dodao da je, osim obitelji radnika "3. maja", i puno drugih obitelji povezano s "3. majem", putem kooperantskih tvrtaka, dobavljača, obrta te da i one ovise o njegovu opstanku.

nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo