Danas je pred Gradskom plinarom u Zagrebu nastala gužva. Kraj je mjeseca pa su građani uoči poskupljenja došli prijaviti stanje svojih plinomjera.
Od 1. travnja plin bi trebao biti skuplji 16 posto. Zbog poskupljenja Gradska plinara Opskrba je na rubu propasti, a vlast želi prodati tu tvrtku i Gradsku plinaru Zagreb. Koalicijski partneri ne znaju točan plan, ali su protiv prodaje.
"Nema prodaje infrastrukture plinske. Ja vam govorim da mi nismo dobili od gradonačelnika konkretan prijedlog što misli. On ima različite opcije, informirao nas je o tome i to je to", kazao je Joško Klisović, predsjednik Skupštine u Gradu Zagrebu.
Na pitanje je li takav potez neozbiljan, Klisović je kazao da je to na svakome da procijeni.
"To ide na brk gradonačelnika koji vodi proces", kazao je.
HEP je mogući kupac, kažu nam samo da prate događaje na tržištu. Bivša vlast za poskupljenja proziva Tomaševića, iako su Plinaru vodili ljudi koje su postavili HDZ i Bandić. Ti direktori nisu nabavili dovoljne količine jeftinijeg plina, ali njih danas ne spominju.
"Gospodin Pirja nije član HDZ-a. Mi smo to davno komunicirali, gospodin gradonačelnik po ovom izvješću je preuzeo 4. lipnja. Bilo je dovoljno vremena da kao odgovoran za sve u gradu isposluje povoljniju cijenu plina", kazao je Mislav Herman, predsjednik zagrebačkog HDZ-a.
"Što se sad događa, sada prodajmo ono najvrijednije što imamo", kazala je Gordana Rusak, predsjednica Kluba gradskih zastupnika Bandić Milan 365.
Kad su cijene plina počele rasti, Plinara je poduzetnicima i nekim institucijama slala anekse iako su imali dogovorenu fiksnu cijenu. Zagrebačkim institucijama to nisu napravili. Regulatorna agencija kaže da je to prekršaj, pa iz Bjelovara poručuju - mi to nećemo plaćati.
"Oglušit ćemo se na to, plaćat ćemo koliko smo plaćali po ugovorima koji su na snazi. Anekse ne uvažavamo. A što se tiče sudskog postupka, bi ćemo mudri, neka oni tuže nas", kazao je Dario Hrebak, gradonačlenik Bjelovara.
Goruće probleme s Plinarom u Gradu danas nisu htjeli komentirati.