Darko Zvonarek iz Vlaislava je pravosudni policajac već 21 godinu, a 16 godina radi u bjelovarskom zatvoru. Prije toga je radio u Remetincu.
On kaže kako ovaj teški posao utječe na njega. Iako incidenti nisu često, oni ostavljaju traga na čovjeku, kaže Zvonarek za epodravina.hr.
'Mnogo truda ulažemo kako bi se sve riješilo na najbezbolniji mogući način. Mora se poklopiti niz okolnosti da bi došlo do incidenta. Primjerice, prije koju godinu imao sam slučaj prijetnje, jer je zatvorenik prošvercao mobitel u zatvor pa kad smo ga otkrili, mene je uzeo na zub kao glavnoga krivca za njegovu nevolju. Zbog tih prijetnji osuđen je na dodatnih šest mjeseci zatvora. To je ujedno bio i jedini pokušJjaj bijega', kaže Zvonarek.
Budući da je upravitelj zatvora nabavio uređaj koji lovi frekvencije uključenog mobitela, sada znaju kada netko od zatvorenika unese mobitel. No, nekad je teško otkriti tko je to točno učinio.
'Unio ga je u tjelesnoj šupljini. Do dva u noći smo bdjeli ispred njegovih vrata, dok nismo ulovili signal i upali mu u sobu. Zabilježeni su pozivi djevojci, a potom su uslijedile spomenute prijetnje', ispričao je upravitelj Drago Ivančić.
Droge baš i nema u zatvoru
Kaže kako droge baš nema u zatvoru.
'Heroina, kokaina i marihuane nema ovdje, nego sad zatvorenici pribjegavaju opojnim sredstvima koja se ne mogu detektirati, već otkriti tek na temelju promjene u ponašanju i dezorijentiranosti. Primjerice, nakapaju se ili poprskaju cigarete takozvanim osvježivačima prostora ili, pak, dolazi do štekanja; zlouporabe zamjenske terapije, odnosno zadržavanja tablete sa ciljem preprodaje ili trampe', objasnio je.
Uvijek nađu nove načine švercanja
'Vrlo su maštoviti. Kad otkrijemo jedan način i mjesto te to počnemo učestalo provjeravati, oni pronađu drugo. Uvijek smo korak iza njih, ali ih uvijek i sustignemo. To su razni otvori, madrac, posteljina, odjeća, stol, pod, sanitarne instalacije, mjesta koja se mogu zašarafiti, a bio je čak i primjer skrivanja mobitela u duplo dno kroksice', ispričao je te objasnio kako mobitele pokušavaju unijeti teži kriminalci kako bi održali poslovne kontakte, ali i radi ovisnosti o modernoj tehnologiji i društvenim mrežama jer u zatvoru interneta i pristupa računalima nema. Rjeđe se radi o potrebi za kontaktom s bližnjima.
Pobuna u malom bjelovarskom zatvoru baš i nema i ne predstavljaju veliku prijetnju. Prije nekoliko godina, tek je skupina zatvorenika iz sobe gdje ih je bilo šestoro, iznutra zabarikadirala sobu ormarima.
' Nisu čak ni sudjelovali svi iz sobe, a zabarikadirali su ju jer nisu bili zadovoljni procjenama pa nisu imali zatvorske pogodnosti u vidu izlazaka na vikend i slično. Uglavnom, krizu smo brzo riješili', zaključili su policajci.