PRATITE UŽIVO /

Sabor izglasao Zakon o udomiteljstvu: HNS-ovci su bili suzdržani

Zakon o udomiteljstvu je izazvao prijepore između koalicijskih partnera HDZ-a i HNS-a

7.12.2018.
12:54
VOYO logo

PRATITE SJEDNICU SABORA

Tekst se nastavlja ispod oglasa

NAJNOVIJE INFORMACIJE

14:55 Zakon o udomiteljstvu izglasan je sa 72 glasa za, četiri protiv i šest suzdržanih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

14.13 Hrvatski sabor donio je u petak Zakon o poljoprivedi kojim se uređuju ciljevi i mjere poljoprivredne politike te stvara okvir za njihovo provođenje.

 Mjere poljoprivredne politike su mjere ruralnog razvoja, mjere izravne potpore, uređenja ili organizacije tržišta poljoprivrednih proizvoda i druge mjere kojima se ostvaruju ciljevi poljoprivredne politike.

 Te se mjere financiraju iz EU fondova, državnog i proračuna lokalnih jedinica te donacija i drugih izvora.

 Zakon jasnije uređuje pojmove u sustavu doniranja hrane te daje temelj za donošenje Plana za sprječavanje i smanjenje nastajanja otpada od hrane

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 Uređuje i način sudjelovanja Hrvatske u donošenju međunarodnih standarda za hranu Codex Alimentarius, kojima je glavni cilj zaštita zdravlja potrošača i osiguranja poštenih postupaka u trgovini hranom.

 Jasnije propisuje i skraćuje rokove u postupcima registracije i zaštite naziva poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 Sabor je donio i Zakon o uzgoju domaćih životinja čiji je cilj potaknuti udruživanje i okrupnjivanje uzgajivača. Osnovni mu je koncept omogućiti osamostaljivanje uzgojnih udruženja i organizacija u provedbi uzgojnih programa.

 Izmijenio je Zakon o obnovljivim izvorima energije i visokoučinkovitoj kogeneraciji čime su, prema uvjeravanjima Vladinih predstavnika, stvoreni dobri temelji za daljnje ulaganje u obnovljive izvore energije.

 Zakon donosi promjene za građane i njihovo sudjelovanje u energetskoj tranziciji. Uvodi se kategorija postrojenja za samoopskrbu isključivo namijenjena kućanstvima.

 Svako kućanstvo koje ima primjerice sunčanu elektranu moći će u kalendarskoj godini, ukoliko ne proizvodi više nego troši, ostvariti pravo platiti naknadu za korištenje mreže i obnovljive izvore, samo na višak potrošene energije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 Ta je mjera prvenstveno namijenjena građanima koji cijele godine žive u svojim objektima i odluče instalirati sunčanu elektranu snage primijenjene njihovim potrebama.

 Utvrdi li se pak da se radi o prevelikoj proizvodnji na godišnjoj razini, po isteku kalendarske godine, ti će kupci automatsku biti svrstani u grupu onih s vlastitom proizvodnjom koja se obračunava na mjesečnoj razini, objasnio je državni tajnik u Ministarstvu zaštite okoliša Ivo Milatić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

13:42 Sabor je u petak donio Zakon o Državnom inspektoratu kojim je predviđeno objedinjavanje poslova iz nadležnosti 17 inspekcija unutar osam ministarstava, a koji je oporba nazvala "lex Mikulić" tvrdeći da je čelno mjesto u njemu rezervirano za Andriju Mikulića (HDZ).

Zakon je izglasan sa 77 glasova za i jednim protiv.

Njime će od 1. travnja iduće godine tržišnu i rudarsku inspekciju, inspekciju opreme pod tlakom te inspekciju gospodarenja otrovnim kemikalijama Državni inspektorat preuzeti od Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta; sanitarnu inspekciju od Ministarstva zdravstva; veterinarsku, poljoprivrednu, lovnu, šumarsku te fitosanitarnu inspekciju od Ministarstva poljoprivrede; turističku inspekciju od Ministarstva turizma; energetsku inspekciju, inspekciju zaštite okoliša, inspekciju zaštite prirode te vodopravnu inspekciju od Ministarstva zaštite okoliša i energetike; inspekciju rada od Ministarstva rada i mirovinskoga sustava, te građevinsku inspekciju od Ministarstva graditeljstva i prostornoga uređenja.

Uvode se i promjene u postupanju inspektora prema gospodarskim subjektima tako da se uvodi mogućnost otklanjanja nepravilnosti u određenom roku bez sankcija ako nepravilnosti ne predstavljaju teži prekršaj, te u slučaju ako subjekt u razdoblju godine dana nije već počinio isti prekršaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz glasovanja u Saboru povukli su se Klub Živog zida i Snage, Ivan Lovrinović iz stranke Promijenimo Hrvatsku, kao i Klub Glasa i HSU-a.

"U znak protesta protiv korupcije u hrvatskoj politici povlačimo se iz rasprave i glasovanja. Ovdje se više ne zna tko su zastupnici većine, a tko oporbe. Zakoni se donose proceduralnim nasiljem i krajnje je vrijeme da se ta farsa prekine i da raspišete parlamentarne izbore", rekao je Branimir Bunjac (Živi zid).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Deprimira način na koji funkcionira vladajuća većina, na koji način odlučuje", kazala je Anka Mrak Taritaš (Glas) dodavši kako Amsterdamska koalicija sutra potpisuje sporazum te da ne žele dalje sudjelovati u glasovanju.

Zbog donošenja zakona kojim se osniva Državni inspektorat Sabor je izmijenio 30-ak zakona.

13:25 Živi zid, ali i zastupnik stranke Promijenimo Hrvatsku povukli su se iz sabornice. 

"Zakoni se donose proceduralnim nasiljem. Više se ne zna tko su zastupnici većine, a tko oporbe. Smamo da je krajnje vrijeme da se ta farsa prekine i da raspištete parlamentarne izbore", poručio je Branimir Bunjac (Živi zid).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ne želim sudjelovati u ovom cirkusu", poručio je Ivan Lovrinović.  

13:19 Uz puno političke strasti, napetosti i prozivki, Hrvatski je sabor u petak donio paket od šest zakona za cjelovitu mirovinsku reformu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sabor je, naime, izmijenio zakone o mirovinskom osiguranju, o stažu osiguranja s povećanim trajanjem, o dodatku na mirovine ostvarene prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, o obveznim i o dobrovoljnim mirovinskim fondovima te Zakon o mirovinskim osiguravajućim društvima.

Te je zakone donio bez zastupnika Mosta. Nećemo sudjelovati u ovoj sramotnoj trgovini gdje bivši SDP-ovci spašavaju ovu Vladu, a nema ključnih partnera Milorada Pupovca (SDSS) i Darinka Dumbovića (Reformisti), poručio je Nikola Grmoja.

Mostovci su otišli, glasovanje nastavilo, no oporba se više nije u njega uključivala, većinu su osiguravali bivši SDP-ovci koji su prešli u klubove HNS-a i Milana Bandića Mario Habek, Milanka Opačić i Zdravko Ronko.

Opačić: Nisam na prodaju

Zasmetalo je to SDP-ove Arsena Bauka i Gordana Marasa. Prvi je zatražio da se promijeni raspored sjedenja, jer tih troje zastupnika i dalje sjedi među SDP -ovcima. "Maknite ih da im ne bude neugodno među nama i da ne zagađuju prostor", izjavio je Bauk.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Sabora Gordan Jandroković odgovorio mu je da "ima puno zagađivača prostora" i da se tako ne može razgovarati.

Da se premjeste zastupnici koje je "Bandić kupio" zatražio je i Maras.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ja nisam na prodaju, nisam ništa tražila ni od Ivice Račana, ni od Zorana Milanovića, a ni od Davora Bernardića. Svoje sam mjesto ovdje zaradila s preko 25 tisuća glasova, što vi nikad nećete dobiti", uzvratila je Marasu i dobila pljesak dijela HDZ-ovih zastupnika.

Ne govorite ružno jedni o drugima, puno je strasti i napetosti, konstatirao je Jandroković kojega je Maras nešto ranije, nezadovoljan njegovim radom, prozvao da " radi parlamentrano nasilje i cirkus" te da je "uzrok nestabilnosti".

Izmjene Zakona o obveznim mirovinskim fondovima izlasovane su sa 76 glasova 'za', jednim suzdržanim, izmjene zakona o dobrovoljnim mirovinskim fondovima i o mirovinskim osiguravajućim društvma jednoglasno, sa 78 'za', a ostali zakoni sa 77 glasova 'za'.

U mirovinu sa 67 godina

Reformom, čija primjena počinje 1. siječnja 2019., predviđa se podizanje radnog vijeka na 67 godina od 2033. godine, penalizacija prijevremenog umirovljenja od 0,3 posto po mjesecu odnosno 18 posto za pet godina, kao i omogućavanje rada svim umirovljenicima do četiri sata dnevno uz zadržavanje mirovine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Korisnicima drugog mirovinskog stupa omogućava se izbor u kojem će sustavu ostvariti mirovinu - samo u prvom stupu uz dodatak od 27 posto za razdoblje do 2002. godine te 20,25 posto za kasnije uplate ili mirovinu iz oba obavezna stupa.

Između dva čitanja paket mirovinske reforme doživio je određene promjene, te osim što je ublažena penalizacija za prijevremenu starosnu mirovnu s 0,34 na 0,3 posto mjesečno, uvedeno je i po šest mjeseci dodatnog mirovinskog staža za majke i posvojiteljice za svako rođeno ili posvojeno dijete što će im povećati mirovine za oko 2 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Reforma donosi i promjene u poslovanju obveznih mirovinskih fondova u smjeru veće transparentnosti i kontrole, pa se tako predviđa imenovanje predstavnika osiguranika u nadzornim odborima mirovinskih društava, kao i obveza članova uprava obveznih mirovinskih društva da se povuku iz nadzornih odbora tvrtki u kojima imaju vlasničke udjele.

Izdvaja se i mogućnost da mirovinski fondovi mogu ulagati u start-upove, infrastrukturne projekte kao i smanjenje naknade za njihovo upravljanje.

13:10 Stanku je kako bi se zastupnici premjestili tražio Krešo Beljak (HSS). 

"Vidite da im je neugodno i da gutaju knedle", rekao je Beljak, ali stanka mu nije odobrena. Zastupnici Mosta digli su se iz klupa i otišli iz sabornice. Nikola Grmoja (Most) spočitnuo što bivši SDP-ovci pomažu većinu. Naveo je da u Saboru nema SDSS-ovog Milorada Pupovca, zastupnika Furia Radina te Darinka Dumbovića iz Reformista, zbog čega vladajući imaju probleme s kvorumom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ako nije neugodno ovim zastupnicima nama je neugodno" poručio je Grmoja. 

12.55 Zbog nedostatnog kvoruma, Hrvatski sabor je nakon pola sata glasovanja, oko 30-og amandmana na Konačni prijedlog zakona o mirovinskom osiguranju, nakratko prekinuo sjednicu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Određujem stanku budući da nema kvoruma, rekao je predsjednik Sabora Gordan Jandroković nakog što je odglasovano 30-ak amandmana, te nakon što je zastupnicima poručio kako im ubuduće neće odobriti da obrazlažu zašto povlače svoje amandmane.

Možete samo reći 'povlačim', bez obrazloženja, rekao im je Jandroković priznavši da je pogriješio kad je to dopustio nezavisnom Željku Lackoviću i SDP-ovu Davoru Bernardiću, ne znajući da će se to pokušati zlouporabiti.

Amandmani su raspravljeni u četvrtak, danas se o njima samo glasuje, neću dopustiti da radite budale od ljudi koji sjede ovdje, poručio je Jandroković nadvikujući se sa zastupničkom galamom.

"Vi radite budale od građana odbijajući sindikalne amandmane", doviknuo mu je Ivan Pernar (ŽZ).

 Spomenuti zakon, o čijim se amandmanima glasuje, jedan je od šest zakona za cjelovitu mirovinsku reformu o kojima Sabor danas odlučuje.

U naelektriziranoj atmosferi počelo glasovanje o zakonima

12.32 U poprilično naelektriziranoj atmosferi, zahtjevima za stankama, zbog konzultacija oko glasovanja o paketu zakona za cjelovitu mirovinsku reformu, Hrvatski sabor u petak je počeo glasovanje o raspravljenima zakonima.

Mirovinska reforma koju predlaže Vlada je kvazi reforma koja ne rješava ništa, poručili su Mostov Nikola Grmoja i Branimir Bunjac (ŽZ).

Tom se reformom ne rješava ništa, zbog načina na koji Vlada vodi zemlju iz nje dnevno odlazi 180 ljudi, ne provodi se reforma državne uprave, kao ni jedna druga strukturna reforma, ustvrdio je Grmoja.

"Sve što imamo je bildanje demokršćanskih mišića HDZ-a i liberalnih HNS-a" na Zakonu o udomiteljstvu, djeca nisu u fokusu, nabrajao je zastupnik.

Opetovao je i kako hrvatsko izaslanstvo ide u Marakeš zbog Marakeškog kompakta o kojem Sabor nije raspravio, a nema ni "valjane odluke" saborskog Odbora za vanjsku politiku.

Mirovinska reforma je promašena, zaduženje za isplatu mirovina povećat će se sa sadašnjih 17 milijardi na 20 milijardi kuna u 2020., ustvrdio je Bunjac.

Predsjednik Sabora Gordan Jandroković najavio je da bi se o SDP-ovoj Interpelaciji o učestaloj zlouporabi pozdrava Za dom spremni moglo glasovati idući petak.

Učinit ćemo to kad se steknu uvjeti, očekujem idući petak, odgovorio je Arsenu Bauku (SDP) koji je primjetio da među točkama o kojima se danas kani glasovati nema te Interpelacije i zaključaka koje je SDP predložio.

Sabor je dnevni red dopunio sa 23 nove točke.

Bačić: "Imat ćemo dovoljno glasova"

10:49 Predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a Branko Bačić najavio je u petak kako će se u podne u Hrvatskom saboru glasovati o prijedlogu zakona o udomiteljstvu, u tekstu kako ga je Vlada predložila, i dodao da će za to imati 'dovoljno ruku'.

HDZ-ov mlađi koalicijski partner HNS je ovih dana najavio da će svoju podršku zakonu uvjetovati usvajanjem amandmana po kojemu bi istospolni i neformalni životni partneri imali mogućnost udomljavanja djece, što HDZ-u nije prihvatljivo.

„Ja sam još prošli petak rekao da ćemo izvršiti konzultacije oko tog zakona. Danas je zakon predviđen za glasovanje kao točka dnevnog reda i očekujem da ćemo ga usvojiti u tekstu kako ga je Vlada predložila”, izjavio je Bačić novinarima u Saboru.

Na pitanje je li razgovarao s Klubom zastupnika HNS-a Bačić je rekao kako „svakodnevno razgovara s predsjednikom Kluba i članovima Kluba”.

Na pitanje o tome kako će glasovati HNS, Bačić je kazao da će oni biti za amandman te kako imaju Klub tijekom jutra te će se dogovoriti kako će se postaviti.

 „Neovisno kako se Klub zastupnika HNS-a postavi, zakon će imati dovoljno glasova da bude usvojen u tekstu kako ga je predložila Vlada”, uvjeren je Bačić i opetovao da HDZ neće glasovati za HNS-ov amandman.

„Mi nećemo glasovati za amandman. Kao što znate Vlada je amandman odbila. Već je bilo očitovanje na amandman Kluba HNS-a, kojega Vlada nije prihvatila, a jasno da ga nećemo ni mi u Klubu zastupnika. Slažemo se s ovakvim rješenjem kada je u pitanju zakon o udomiteljstvu, kako ga je Vlada predložila”, istaknuo je šef Kluba HDZ-a.

Upitan može li se dogoditi da više zastupnika bude suzdržano i protiv nego ih bude za takav zakonski prijedlog, rekao je kako očekuje da će biti dovoljno glasova da se zakon usvoji.

„Bit će više za nego što će biti protiv i suzdržanih”, rekao je Bačić, a na pitanje očekuje li glasove samo koalicijskih partnera, odgovrio je: „To ćete vidjeti danas na glasovanju”.

HNS će biti suzdržan

I dok je HDZ uvjeren da će zakon biti usvojen, Milorad Batinić iz HNS-a kaže da će njegova stranka biti suzdržana tijekom glasanja.

 Most: Jedva 13 posto energije proizvedemo iz obnovljivih izvora

 Zastupnici Mosta su u petak u raspravi o izmjenama Zakona o obnovljivim izvorima enrgije i visokoučinkovitoj kogeneraciji ocijenili da se vodila loša energetsku politika, da se Hrvatska sporo mijenja i jedva 13 posto energije proizvede iz obnovljivih izvora, a na svoje klupe su, uoči glasovanja o paketu zakona za cjelovitu mirovinsku reformu, stavili natpis "Referendum!", kojim sindikati najavljuju da će o nekim odredbama te reforme na proljeće organizirati referndum.

Osim što malo energije proizvedemo iz obnovljivih izvora, drugi je problem struktura "obnovljivaca", 63 posto se odnosi na vjetoenergiju, a samo četiri posto na solarnu, rekao je Slaven Dobrović (Most) koji drži da je predloženi zakon mogao više "dati" građanima i poduzetnicima koji žele uložiti u obnovljive izvore na svom krovu.

Miro Bulj (Most) pita zašto Sabor ne raspravlja o Mostovu prijedlogu zakona o mikrosolarima koji bi, istaknuo je, bio bolji za građane. Imamo dovoljno sunca; dosta je vjetroparkova i dobiti koja odlazi u džepove stranih investitora, poručio je, tvrdeći da ih godišnje subvencioniramo sa 1, 5 milijardu kuna.

Činjenica je da nema interesa da se koristi energija solara; da smo spomenuti novac uložili u njih, danas bismo imali neovisne obitelji, a ne monopol određnih grupacija koje izvlače novac, tvrdi Bulj i ističe da su loša rješenja donijeta u mandatu ministra Ivana Vrdoljaka i Vlade Zorana Milanovića.

Državni tajnik Ivo Milatić uvjerava kako je intencija predloženog zakona omogućiti svim građanima kvalitetno korištenje obnovljivih izvora. Smatramo da je ovo puno bolje rješenje od onog koje ste vi predložili, odgovorio je Bulju.

Objasnio je i kako je kategorija korisnika postrojenja za samoopskrbu, koju zakon uvodi, namijenjena kućanstvima. Tako će svako kućanstvo koje ima sunčanu elektranu moći u kalendarskoj godini, ako ne proizvodi više nego troši, ostvariti pravo da plati naknadu za korištenja mreže samo na višak potrošene energije.

Dobrović ističe da je ključan način obračuna i pita kakav će on biti, mjesečni ili godišnji. Postrojenjima za samoopskrbu, ako ne proizvedu više nego potroše, obračun će biti na godišnjoj razini i za eventualni višak plaćat će "mrežarinu", a oni koji će proizvoditi više nego troše bit će prebačeni na sustav mjesečnog "poravnavanja", rekao je Milatić, opetujći kako je cilj Vlade poticati one koji energiju proizvode za svoje potrebe.

HDZ hvali taj zakonski prijedlog, ali i predlaže amandman po kojemu bi određene kategorije poduzetnika dobile mogućnost plaćati manji iznos naknade za obnovljive izvore od visine utvrđene za ostale kategorije obveznika. Sve to išlo bi u skladu s državnim potporama, objasnio je zastupnik HDZ-a Miro Totgergeli.

Predstavnici triju sindikalnih središnjica ispred Sabora koji glasuje o mirovinskoj reformi

U majicama s natpisom Referendum!, predstavnici triju sindikalnih središnjica: SSSH, Nezavisnih hrvatskih sindikata i Matice hrvatskih sindikata okupili su se u petak ispred Hrvatskog sabora, izražavajući nezadovoljstvo paketom zakona za cjelovitu mirovinsku reformu o kojem bi danas trebali glasovati zastupnici. 

"Došli smo samo dati poruku koju trebaju iščitati oni koji danas glasuju, prije nego ulaze unutra neka vide da ćemo ih sačekati u slijedećem koraku kroz koji mjesec prikupljajući potpise za referndum protiv nekih od odredbi u reformi", izjavio je čelnik NHS-a Krešimir Sever, potvrdivši da bi se referendum mogao održati u proljeće iduće godine, pred izbore za Europski parlament.

Sad imamo svoje vrijeme, tempirat ćemo kad ćemo izići van, rekao je Sever, objašnjavajući kako su s referndumom čekali dok se donesu 'mirovinski' zakoni, kako bi bilo što manje vjerojatnosti da ga Ustavni sud "sruši" zbog proceduralnih razloga.

"Onda ćemo odabrati vrijeme i dovoljno blizu izborima za europski parlament", rekao je Sever.

Današnja je akcija, napominje, nastavak akcije koju su sindikati pokrenuli prije nekoliko mjeseci zbog stanja u mirovinskom sustavu i najavljene reforme, a koja je 'uključila' prosvjed, te nekoliko dolazaka u Sabor i ispred njega.

Neposredan povod za jutrošnji dolazak bilo je sinoćnje Vladino odbijanje amandmana kojima su sindikati, preko zastupnika, htjeli "ublažiti ovakvu nepravdu u novoj mirovinskoj reformi", rekao je čelnik NHS.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo