Hrvatskoj je važno da ju Njemačka i Francuska percipiraju kao važnog aktera u rješavanju neriješenih problema i kao zemlju koja će svoje predsjedanje EU-om iskoristiti da tema odnosa prema zapadnom Balkanu bude visoko na dnevnom redu, izjavio je hrvatski premijer Andrej Plenković uoči susreta predstavnika zemalja zapadnog Balkana i Europske unije u Berlinu.
- Vučić pozvao Europu u pomoć: Srbija bi priznala Kosovo, ali traži nešto zauzvrat
- Vučić nezadovoljan izborom sudionika: 'Više bi nam odgovaralo da idu Rumunji i Bugari ili Mađari'
"Za nas je posebno važno da i Njemačka i Francuska percipiraju Hrvatsku kao važnog aktera u rješavanju neriješenih problema i kao zemlju koja će svoje predsjedanje Vijećem Europske unije iduće godine iskoristiti da tema odnosa prema zapadnom Balkanu bude visoko na dnevnom redu", rekao je hrvatski premijer novinarima.
Izjavio je kako od današnjeg susreta očekuje pozitivne impulse za regiju jugoistočne Europe glede približavanja Europskoj uniji i kako Hrvatska u tom procesu igra važnu ulogu.
Po njegovim riječima, taj susret trebao bi poslati nekoliko važnih signala kada je u pitanju odnos EU-a prema zapadnom Balkanu.
"Na današnjem sastanku bit će riječi o tri točke: prva je da se još jednom istakne europska perspektiva zemalja u regiji, druga je da se pokuša potaknuti Srbiju i Kosovo na normalizaciju odnosa i treća da se vidi kako rješavati problem u regiji i kako pomoći i dinamizirati put ovih zemalja prema Europskoj uniji", rekao je Plenković.
Ocijenio da je dobro da se sastanak događa sada uoči procjene napretka pojedinih zemalja koji će krajem mjeseca objaviti Europska komisija.
Kazao je i kako trenutno vlada pozitivna atmosfera glede dogovora Grčke i Sjeverne Makedonije oko imena i da se ta atmosfera želi iskoristiti za pronalazak rješenja i za problem odnosa Srbije i Kosova.
"Mi znamo koliko je bilo važno poštivati granice i teritorijalni integritet. Naravno da se dvije zemlje mogu o tome dogovoriti ali s obzirom na recentniju povijest i na to da takav jedan potez može imati posljedica i na neke druge države onda smo mi vrlo oprezni."
Hrvatski premijer sastanak u Berlinu vidi kao jedan od elemenata približavanja zemalja regije jugoistočne Europe Europskoj uniji.
"Jedan format je onaj kojim će Hrvatska predsjedati sljedeće godine sa svim članicama Europske unije a drugi je onaj u sklopu Berlinskog procesa s nekoliko zemalja, a ovoj grupi se nedavno pridružila i Poljska", rekao je Plenković.
On je ponovio da će u sklopu pripreme za hrvatsko predsjedanje Vijećem EU-a posjetiti i sve susjedne zemlje pa i Srbiju.
Plenković je u Berlinu potvrdio da će njemačka kancelarka 18. svibnja posjetiti Hrvatsku i kazao je kako on to doživljava kao snažnu poruku i potvrdu jakog položaja koji HDZ uživa unutar Europske pučke stranke.
Kosovski predsjednik Hashim Thaci pak je naglasio kako Kosovo "ima potporu cijelog svijeta" za postizanje konačnog i sveobuhvatnog sporazuma sa Srbijom koji bi, nakon sporazuma koji su postigli Atena i Skoplje o imenu Makedonije, bio dodatni doprinos miru i stabilnosti regije
"Za nas, naše susjede i samu EU, sporazum između Kosova i Srbije od vitalnog je značaja za zajednički napredak. Poslije sporazuma Sjeverne Makedonije i Grčke, ovaj sporazum bi donio još više mira i stabilnosti regiji i Europi."
On je naglasio da Priština ima potporu Washintona, EU i cijelog svijeta "u postizanju miroljubivog, konačnog i sveobuhvatnog sporazuma sa Srbijom".
"Spremni smo nastaviti dijalog u Bruxellesu", poručio je Thaci i ponovio da je zatražio viznu liberalizaciju za građane Kosova jer su za to ispunjeni svi uvjeti.
"Ispunili smo kriterije, to je nepravda prema Kosovu. Nadam se da će Merkel i Macron imati dobre vijesti o vizama, a ako se to ne dogodi - to će biti razočaranje", citira prištinski RTK2 Thacijevu ocjenu u Berlinu.
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić izjavio je da će čekati što ima za ponuditi Priština te da je Srbija spremna za kompromise i europski put. Europski lideri, također, čekaju kakav dogovor će dvije strane postići. Više otkrijte u prilogu Damire Gregoret za RTL Danas.