A u Zagrebu i 430 dana nakon snažnog potresa mnogi još čekaju na obnovu svojih kuća i zgrada. No, drugi su u međuvremenu krenuli u sanaciju štete bez državne ili gradske pomoći i uzeli stvar u vlastite ruke. Među njima su i stanari zgrade u središtu Zagreba - čija je samoobnova pri kraju.
U Bogišićevoj ulici u centru Zagreba 19-ero stanara odlučilo je ne čekati institucije - već su u obnovu krenuli sami. Do kraja radova dijeli ih svega 10-ak dana.
„Naša priča je počela mjesec dana nakon potresa, kad smo krenuli s angažmanom ovlaštenog arhitekte. Kojeg smo pozvali na sastanak suvlasnika i zapravo ugovorili izradu svih potrebnih dokumenata. Krenuli smo s projektom izrade postojećeg stanja, nakon toga glavnog projekta“, kazao je Zagrepčanin Domagoj Mak.
Ušli su u zajednički kredit na 15 godina, a obnova ih je koštala oko 100.000 eura. Od našeg posljednjeg posjeta stanarima u ožujku - kada su radovi bili u punom jeku - do sada su obnovili i konstrukcijski ojačali temelje i fasadu zgrade te stubište.
„Dakle, imali smo ogromne pukotine koje su pratile stubišne krakove sa vanjske i sa unutarnje strane. To je najdominantnije oštećenje i upravo je zato cijelo stubište ojačano sa čelikom po projektu“, tvrdi Domagoj Mak.
U samoobnovu krenuli su prije nego što je Zakon stupio na snagu, pa se nadaju da neće dugo čekati na povrat.
„Mi svi zapravo očekujemo da nam država povrati taj novac - to je nekakvih 80 posto, jel.... te cifre koja je ukupno utrošena, a da li će oni to napraviti ili neće - vidjet ćemo“, smatra Željko Kovačiček iz Zagreba.
Do sada je Ministarstvo graditeljstva primilo gotovo 11 tisuća zahtjeva za obnovu, rušenje ili uklanjanje objekata. A Fond za obnovu je od Ministarstva dosad primio tek 136 rješenja, od toga samo 15 konačnih odluka i 12 isplata novčanih naknada.
Građane koji su se odlučili na samoobnovu, Ministarstvo traži da im podnesu zahtjev za Obnovu na temelju kojega slijedi odluka o Obnovi koja se onda prosljeđuje Fondu.
„I temeljem te odluke o Obnovi vlasnici, odnosno suvlasnici ostvaruju pravo na novčanu pomoć. Međutim, tu moram napomenuti da se novčana pomoć isplaćuje tek nakon završenih radova i s tim da radovi moraju biti opravdani“, rekla je načelnica Sektora za žalbe i zastupanja u Ministarstvu graditeljstva Helga Svirčić.
A kako nam kažu iz Fonda, od primitka odluke Ministarstva do isplate novca na račune građana ili upravitelja zgrada, prođe tri do pet dana. Do sada su isplatili 544 naknade u iznosu nešto većem od 25 i pol milijuna kuna.