Nova joj se nastamba sviđa, a budući da ju se često može vidjeti u vodi, timaritelji kažu kako je upravo ona otvorila sezonu kupanja u Maksimiru. Patuljasta vodenkonjica još nije dobila ime, koje će uskoro odabrati Zagrepčani.
U zagrebačkom ZOO-u već živi patuljasti vodenkonj Otto, koji je navršio 22 godine, a u Hrvatskoj živi već 19 godina. Mlada ženka će sa starosjediocem Ottom na spoj tek kad dođe sezona parenja.
Gledaju se preko ograde
Vodenkonji su trenutačno razdvojeni, no preko ograde se mogu gledati, slušati i njušiti. Slično se pripadnici njihove vrste ponašaju i u prirodi. Mužjaci i ženke ne žive u paru, nego se spajaju tek u vrijeme parenja.
Od njihova života u maksimirskoj šumi mnogo se očekuje, jer zagrebački Zoološki vrt sudjeluje u uzgojnom programu za njihovu vrstu.
Riječ je o ugroženoj vrsti životinja na čiju populaciju negativno utječu lov te gubitak staništa zbog širenja poljoprivrednih površina i iskapanja ruda. Nastanjuju tropske šume zapadne Afrike i uvijek su u blizini vode: potoka, jezera ili močvara. Na jelovniku im je hrana biljnog podrijetla – od korijenja preko lišća i trave do plodova.
Patuljasti vodenkonji mnogo su manji od običnih vodenkonja. Prvi teže između 160 i 275 kilograma, a drugi mogu premašiti i tri tone, kaže se u priopćenju.