tim za liječenje / Sprema se 'revolucija u stomatologiji': europski stručnjaci u Zagrebu o novim smjernicama za liječenje rascjepa usne i nepca

Image
Foto: Davor Javorovic/PIXSELL

Već nekoliko desetljeća Klinika za kirurgiju lica čeljusti i usta Kliničke bolnice (KB) Dubrava centar je za kirurško liječenje rascjepa, pa Hrvatska sa svojim dugogodišnjim iskustvom u timskom pristupu liječenju može pridonijeti kreiranju smjernica

25.1.2018.
7:26
Davor Javorovic/PIXSELL
VOYO logo

Na zagrebačkom Stomatološkom fakultetu u četvrtak počinje prvi sastanak radne skupine pod pokroviteljskom Europske unije za izradu novih smjernica za liječenje rascjepa usne i nepca, na kojem sudjeluju stručnjaci raznih specijalnosti iz 22 europske zemlje, a cilj je doći do bolje skrbi i ojačati multidisciplinarni pristup u liječenju te malformacije kod novorođenčadi.

Već nekoliko desetljeća Klinika za kirurgiju lica čeljusti i usta Kliničke bolnice (KB) Dubrava centar je za kirurško liječenje rascjepa, pa Hrvatska sa svojim dugogodišnjim iskustvom u timskom pristupu liječenju može pridonijeti kreiranju smjernica i protokola liječenja, kaže Predrag Knežević iz Klinike za maksilofacijalnu kirurgiju KB-a Dubrava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Hrvatskoj se s rascjepom usne i nepca godišnje rodi između 70 i 80 novorođenčadi. Osim boljeg liječenja, nove smjernice trebale bi svakom djetetu osigurati i pravo na dostupnost liječenja i potpunu rehabilitaciju.

"Današnje kirurške tehnike omogućavaju odlične postoperativne rezultate. No, osim kirurškog liječenja, za rehabilitaciju osoba s rascjepom potreban je timski pristup i praćenje od rođenja djeteta do završetka rasta", ističe Knežević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U timu za liječenje, osim maksilofacijalnog kirurga koji koordinira ostale članove tima, sudjeluju neonatolog, pedijatar, ortodont, logoped, otorinolaringolog-audiolog, stomatolog, psiholog i socijalni radnik.

"Potpuno izlječenje djece s rascjepima podrazumijeva oblikovanje usne, nosa i nepca, uspostavljanje normalne funkcije sluha, govora, zubnog statusa i cjelokupne psihosocijalne integracije, što je zasluga dobro koordiniranog timskog liječenja. Iako se danas ta malformacija uspješno liječi, roditelji su često neinformirani i zbog toga uplašeni za svoju bebu", kaže Knežević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zahvaljujući napretku medicinske tehnologije često se na temelju nalaza ultrazvuka rascjep dijagnosticira već tijekom trudnoće, pa bi roditelje trebalo uputiti na Kliniku gdje će dobiti sve potrebne informacije i odgovore na mnogobrojna pitanja.

Dvodnevni sastanak u Zagrebu prvi je u sklopu četverogodišnjeg projekta "European Cleft and Craniofacial Initiative for Equality in Care", koji se odrržava pod pokroviteljstvo EU-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Bellator Dublin
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo