STUDENTI SE HVATAJU ZA GLAVU: /

Cijene stanova za najam ove godine probile svaku granicu, za ovo treba imati 'đon obraz'

Image

Letimičan pogled na oglasnike pokazuje da cijene idu i do 600 eura, a oni s razumnim cijenama su ili daleko od centra ili prilično deruitni

9.9.2019.
8:04
VOYO logo

Početkom rujna zadnja je šansa za mnoge studente koji se nisu dokopali mjesta u studentskim domovima (na ovaj ili onaj način) da se dokopaju kakvog-takvog stana. To naravno znaju i iznajmljivači pa su cijene paprene.

Image
ILEGALNA PRAKSA U STUDENTSKIM DOMOVIMA: /

'Javiš mu se u inbox, onda on ponudi cijenu pa se dogovorite'

Image
ILEGALNA PRAKSA U STUDENTSKIM DOMOVIMA: /

'Javiš mu se u inbox, onda on ponudi cijenu pa se dogovorite'

Letimičan pogled na oglasnike pokazuje da cijene idu i do 600 eura, a oni s razumnim cijenama su ili daleko od centra ili prilično derutni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U neboderu u Cvjetnom naselju nudi se stan od 53 četvorna metra, dvosobni, za 500 eura mjesečno. Uređen stan u suterenu uz strogi centar od 40 kvadrata nudi se za 500 eura, a jednosobni od 52 kvadrata u prizemlju zgade nedaleko od Britanca za 450 eura. Stan od 25 kvadrata iznajmljuje se na Ravnicama za 350 eura, a drugi, od 35 kvadrata, u novogradnji u udaljenijem Oporovcu za 300 eura mjesečno, a u njemu je dopušten i kućni ljubimac. Stan u Bužanovoj ulici kraj Ekonomskog fakulteta, na prvom katu, veličine 90 četvornih metara, iznajmljuje se za 550 eura.

'Mnogi ne žele studente'

Mnogi roditelji i studenti znaju kakvo je stanje na tržištu nekretnina pa potragu za stanovima prepuštaju agenciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Roditelji koji nisu iz Zagreba znaju tražiti od nas da im pripremimo pet-šest stanova koje mogu pregledati u jednom danu. Mnogi znaju da u Zagrebu već u rujnu nema mnogo izbora pa unajmljuju stanove u srpnju i kolovozu. Tada je izbor veći", rekla je za JutarnjiAndreja Marija Brkić iz agencije Opereta.

Ističe kako njezina agencija ne radi s jeftinijim stanovima i mnogi ostanu iznenađeni kad nazovu i traže stan za do 300 eura pa im kažu da takvih nema u ponudi.

Osim cijena koje su i inače u Zagrebu visoke, studente prati i drugi specifičan problem – mnogi iznajmljivači ne žele studente u svojim stanovima. No Brkić ističe kako su takve predrasude neutemeljene.

"Nisam čula ni za jedan slučaj kad su studenti uništili stanove".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dobra strana apartmanizacije

Studentski gradovi na moru imaju određenu prednost jer se studentima nude apartmani koji se inače iznajmljuju turistima. Na taj način žive u prilično dobro uređenim prostorima, definitivno uređenijima nego što bi inače mogli dobiti za isti novac.

"To je sve dobra situacija jer je studentski život sljubljen s turističkom sezonom. U načelu, puste studente da ostanu do 1. lipnja, dok ovi koji traže da odu već 1. svibnja daju stan u najam po nižoj cijeni", pojašnjava Srđan Javorčić, direktor agencije CIO nekretnine iz Splita.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Splitu stanovanje u zajedničkoj sobi stoji oko 150 eura, a u zasebnoj sobi u stanu od 200 do 250 eura.

U Rijeci se preko oglasnika na internetu nudi primjerice trosobni stan na Turniću za 330 eura. Jednosobni stan s dnevnim boravkom u centru stoji 340 eura mjesečno. U Zadru se, primjerice, za stan u Sinjoretovom, moderno uređen na dvije etaže i s galerijom traži mjesečna najamnina od 500 eura, a raspoloživ je za najam do 1. srpnja 2020.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo