Nedaleko Drniša, kanjon Čikole povezuju tri čelične sajle postavljene u cik cak liniji, i to na visinama od kojih se vrti u glavi. Na pola puta između Šibenika i Drniša, oko kilometar udaljen od Pakova sela, iz smjera Šibenika nalazi se zipline nad kanjonom Čikole, piše Šibenski portal.
– Tada nisam ni znao što je zipline, ali znali su Mihovilci Joso Gracin, Mate Protega i Teo Barišić. Kako sam radio kao čuvar prirode u JU za upravljanje zaštićenim područjima i drugim zaštićenim dijelovima prirode Šibensko – kninske županije, zahvaljujući njima naučio sam što je zipline, što ferrata, i zajedno smo došli na ideju da te sadržaje implementiramo ovdje – počinje Hrvoje Zekanović i dodaje da se, nakon što je prošao canyoning od Knezova u Drnišu pa do mosta na cesti Pakovo selo – Ključ, upitao ‘Kako je moguće da smo ovo uspjeli sakriti sami od sebe? Desetljećima ova fantastična priroda stoji nevalorizirana!’
Realizaciji projekta Via ferrate i ziplinea prethodilo je ogromno terenskog rada.
– Kolega Marko Plenča, također čuvar prirode, i ja ovdje smo proveli godine promišljajući, mjereći i nadzirući radove na infrastrukturi koja obuhvaća dva i pol kilometra šetnice koja se spušta u kanjon Čikole i ujedno je pristupna staza samom penjalištu sa, zasada, 50 penjačkih smjerova, a bit će i ih i više. Via ferrata je sustav sajli i čeličnih šipki gdje se uz penjačku opremu šeta uz rub kanjona iznad vrlo visoke litice. Dugačka je šest kilometara i maloj grupi je potrebno oko četiri sata da je prošeta. Potrebna je doza hrabrosti i nešto tjelesne spreme, a kako se nalazi na prisojnoj strani, poželjno je i da nije prevruće. Svi s penjačkim iskustvom mogu samostalno proći ferratu, a početnici se obavezno trebaju javiti za stručno vodstvo – priča Hrvoje.
Više o ovoj atrakciji pročitajte na Šibenskom portalu.