Istom optužnicom obuhvaćeni su i Bandićev pročelnik Ivica Lovrić, te šefica Zagrebačkih tržnica Zdenka Palac koja je osigurala sporne štandove. No, kako je Bandić imao diskrecijsko pravo raspolagati s iznosom i do milijun kuna iz gradskog proračuna, u ovom slučaj zaključeno je da nije prekršio Kazneni zakon dajući potporu "U ime obitelji".
Prihvaćena žalba USKOK-a
USKOK se na tu odluku suda žalio te je njegovu argumentaciju Vrhovni sud prihvatio.
"Županijski sud u Zagrebu upustio se u analizu dokaza, kao i ranijih postupaka u Gradskom poglavarstvu oko dodjele financijskih potpora što odredba zakona prema kojoj je ocijenjeno kako djelo što se okrivljenicima stavlja na teret nije kažnjivo ne predviđa", primijetio je analiziravši slučaj Vrhovni sud.
Time je učinjena bitna povreda odredbi Zakona o kaznenom postupku zbog čega je Vrhovni sud RH automatski ukinuo odluku o odbacivanju optužnice.
Uputa Županijskom sudu
Dana je i uputa prema kojoj se mora ponovno razmatrati "slučaj štandovi". Naime, Županijski sud u Zagrebu morat će se držati isključivo tzv. činjeničnog opisa iz optužnice, bez da ulazi u njihovo tumačenje. Naglašeno je i kako je u sudskoj praksi već ustaljeno da se ne navode tzv. blanketne norme koje su evenutalno prekršene, budući da okrivljenik zakon može prekršiti koristeći svoje ovlasti na nezakonit način. Bez da prekrši ove norme.
"Tako u obavljanju službene radnje okrivljenik formalno ostaje u granicama ovlasti određenih za njegovu funkciju, ali te ovlasti zlorabi tako da ne postupa u skladu s potrebama službe, zadacima ustanove, pravim smislom i svrhom institucije ili mjere koju je ovlašten primijeniti", pojašnjava Vrhovni sud RH.
Budući da Vrhovni sud RH nije izričito tražio čini se da će "slučaj štandovi" biti vraćen pred isto sudsko vijeće, ono na čelu sa sutkinjom Tanjom Pavelin Borzić.