Uz ovakve temperature i sušu, nije nimalo čudno da je vodostaj rijeke Drave kod Osijeka ovih dana blizu rekordnog minimuma. U vožnju Dravom poveo nas je "stari dravski vuk" povezan s rijekom od malih nogu.
''Tu sam kao dijete od 7 godina već bježao od kuće dok su roditelji branili, bježali smo se kupati dečki iz ulice'', kazao je Marko Petričević iz Osijeka.
Kupanje, pecanje i vožnja čamcem, kampiranje s društvom. Marku je ljepše nego na moru.
''Bio bi tamo, a uvijek se sjetim ovoga i hladovine ove slavonskih šuma, tako da vezan sam za ovo jako'', ispričao je Petričević.
No, nizak vodostaj Drave - sada na čak minus 147. I mijenja navike i riba i ribiča.
''Riba se povlači u dubinu di je hladnija voda, vani nije sigurno jer je vruće. Teže je pecat. A mi idemo sad više zbog kupanja i peckarenja'', izjavio je Josip Svedružić iz Samatovaca.
Suša stvara nestvarne prizore i višestruko utječe na prirodu i čovjeka no Osječani se barem za pitku vodu ne bi trebali brinuti.
''Situacija se kreće takva da je oko 24 do 25 tisuća kubika dnevno prosječna isporuka s tim da u ovim naletima vrućih dana očekujemo isporuku do 29 tisuća kubika'', rekao je Dubravko Pichler, rukovoditelj RJ Proizvodnja vode Vodovod Osijek.
To je oko 60 posto kapaciteta Vodovoda koji pitku vodu crpi iz podzemnog crpilišta, a u pričuvi ima i vodozahvat na rijeci Dravi.
''Tako da Osječani pa i stanovnici prigradskih naselja ne moraju brinuti o situaciji za pitku vodu'', rekao je Pichler.
Marko dugo pamti. Pa se sjeća da je vodostaj Drave prije dvadesetak godina bio još niži. Na Dravi će biti sve dok do nje bude mogao dolaziti, a više ga, kaže u šali, brine što će biti poslije toga.
''Ja bih želio da mene jednog dana kad umrem da me ne zakopavaju nego u pepeo me pretvorit, doć tu na ovaj most višnjevački i rasut pepel po Dravi pa ko me se sjeti da izađe na obalu i gleda malo Dravu'', rekao je Petričević.
Osijek - grad na Dravi, a Drava - u srcu građana koji cijeli život žive s njom. Poljoprivrednik Stanko Zdravčević kazao je kako katastrofalna suša znači da će ovo biti krvava i teška jesen ako ne bude palo kiše.
''Uvijek se nadamo da će pasti kiše. Posljedice suše su već sada vidljive na svim kulturama, a na kukuruzu će biti preko 50 posto na nekim poljima. One kasnije kulture, ako dođe malo kiše, da se nešto popraviti, no gubici će biti veliki'', rekao je Zdravčević.
Kazao je kako se svaka suša osjeti i na cijenama, no osim toga cijene diktira i rat u Ukrajini. Čim je iz Ukrajine krenuo prvi brod sa žitom, cijene su na burzi pale 20 do 30 posto.
''Ako se tako nastavi i s uljaricama, onda će one diktirati cijenu i rušiti je, a ne ova suša koja je nekada diktirala cijenu. Sad će malo utjecati, ali tu će Ukrajina i njihov izvoz biti jako velik utjecaj'', kazao je poljoprivrednik.
Zdravčević je uvjeren da će u svemu tome kao i uvijek slavonski seljak najgore proći. On bi volio kad bi kiša pala već sutra.