Mijo Mlikota, poznatiji kao Biko, 56-godišnji je umirovljenik koji kreće u avanturu života, a 30 kilograma njegove opreme već je spremno.
“Znači, bez suhomesnatog proizvoda broj jedan, broj dva vino, broj tri luk, on je radi uroka i crvenih krvnih zrnaca. Zafrkavan se, ima i ovih ostalih stvari energetskih napitaka, cedevita, svega pomalo.", odgovara Mijo Mlikota iz Zagvozda na pitanje bez čega ne ide na Himalaju.
Najmlađi član ekspedicije je Frano Mucić, 26-godišnjak građevinar.
"Unutra je cepin, dereze, gojzerice, kaciga i roba koja nam treba za najviši vrh.", govori Frano Mucić.
22 dana pješačenja i 10 sati penjanja na dan čeka i Stipu, 42- godišnjaka zvanog Šimuljak. Po zanimanju je vatrogasac.
"Evo možete i vi probati, oko 30 kg. Spremali smo se, imam inače kondicije, ali za ovo ne znam. Sve ovo i ovo je moja torba.", kaže Stipe Krstić.
Među Vlajima koji će osvojiti Himalaju je najviše Zagvožđana - njih 11-orica.
"Jučer su bile suze žalosnice, ali što ćemo, takav je život.” Kaže Mijo Mlikota, kojemu je žena prije puta rekla ‘kud te đavo nosi’.
Nosi ih prema 6 i pol tisuća metara visokom himalajskom vrhu, a s njima ide još po trojica Splićana i Zagrepčana. Od liječnika, soboslikara, glazbenika do glumaca.
Bravar Mladen je već osvojio Himalaju, a danas prvi put i Sljeme.
"Bili smo na Sljemenu i tu nas je kiša pratila, smočilo nas. Ali to je dobro, to je jedna vježba jer nas dolje čeka kiša i da se naviknenom na kišne uvjete.", kaže Mladen Balić iz Splita.
Ali, izdržljivi su, kažu, vlaški geni.
"Od malih nogu se kretalo po kamenjaru, po planinama čuvajući ovce, uvik se trcalo po kamenjaru, imamo genetsku perspektivu.", kaže Tonči Čagalj.
Šarolika i vesela ekipa odbrojava sate do polaska. Njihova životna pustolovina trajat će 29 dana.