Tri nova zakona /

Vlada predstavila paket mjera za blokirane: 'Smanjit ćemo iznos blokada za 32 milijarde kuna, evo i kako'

Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Predstavljena su tri zakonska prijedloga koja bi trebala značajno smanjiti broj blokiranih građana kojih u Hrvatskoj im 325.000 i koji ukupno duguju 43 milijarde kuna.

27.4.2018.
13:20
Patrik Macek/PIXSELL
VOYO logo

Premijer Andrej Plenković, ministar financija Zdravko Marić i ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković predstavili su mjere za rješavanje problema blokiranih građana.

Tijekom Vladine konferencije za medije predstavljena su tri zakonska prijedloga koja bi trebala značajno smanjiti broj blokiranih građana kojih u Hrvatskoj im 325.000 i koji ukupno duguju 43 milijarde kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Poblem blokiranih, nije star nekoliko dana, on se proteže kroz čitav niz godina. Želim poslati jasnu poruku - uredno ispunjenje dugova je standard koji se mora poštivati. Samo tako možemo osigurati normalno poslovanje. Bez poštivanja tih načela, nema vladavine prava", rekao je Plenković. 

Dodao je kako je cilj Zakona o otpisu dugova fizičkih osoba, da bez papirologije, država, lokalne jedinice i s njima povezana društva (primjerice HEP, HRT, plinarska društva itd.) otpišu građanima do 10.000 kuna po osnovi glavnice. Ustvrdio je kako će se na taj nači deblokirati 11.000 ljudi. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je kako će čitav taj proces deblokade odraditi FINA te kako građani, na koje se odnosi ovaj način deblokade, ne moraju učiniti ništa. 

Predstavljen je i Zakon o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima čiji je cilj destimulirati provedbu ovrhe koje se nisu naplatile godinama, odnosno obustaviti postupanje FINE ako se tražbina nije naplatila u roku od tri godine, uz uvjet da nije u zadnje tri godine bilo nikakve naplate po tražbini.

Ovom mjerom, istaknuo je Plenković, broj blokiranih će se smanjiti za 71.000, a iznos blokade bit će manji za oko 32 milijarde kuna.

Vlada je predstavila i Zakon o izmjenama i dopunama zakona o stečaju potrošača kojim se želi uvesti pojednostavljeni postupak stečaja. Ove izakonske izmjene zahvatit će građane čija glavnica duga ne prelazi 20.000 kuna i koji su blokirani više od tri godine. Takvih, prema dosadašnjim procjenama, ima oko 80.000.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo