Andrej Plenković bi se rado udružio s nekim da ostane na vlasti barem cijelu godinu dana, ali mu ne ide glatko pa o toj temi nerado progovara dok traju lokalni izbori.
"Nakon drugog kruga!", o tome je rekao hrvatski premijer Plenković.
Prije točno mjesec dana premijer Plenković u potpunosti je vladao ovom dvoranom. Za svaki zakon koji bi poslao iz Vlade imao je potporu više od 90 zastupnika. Danas više nije siguran ima li običnu većinu i hoće li uskoro morati na izbore. HDZ - kaže tek izabrani predsjednik Sabora Jandroković - ne bježi od novih izbora, ali...
"Izgubili bismo nekoliko mjeseci i smatramo da je bolje otvoriti raspravu unutar postojećeg saziva, formirati većiu i da vlada može nastaviti s radom", kaže Gordan Jandroković (HDZ), predsjednik Hrvatskog sabora.
Oporbene stranke poput HNS-a i HSS-a odbile su Plenkovića, čeka se još na Silvana Hrelju iz Hrvatske stranke umirovljenika - hoće li ipak u zadnji tren dati glas za Plenkovića? Hrelja je do posljepodnevnih sati dobro razmislio i predstavio svoju odluku javnosti.
"Predsjednik Hrvatske stranke umirovljenika Silvano Hrelja neće sudjelovati u preslagivanju vladajuće većine niti ima namjeru svojim glasom osigurati većinu premijeru Andreju Plenkoviću za izglasavanje povjerenja novim ministrima.", poručio je Hrelja.
Ako povjerujemo da Hrelja neće u preslagivanje, tada Plenkovićeva
pozicija u Saboru izgleda otprilike ovako: HDZ-ovih
55 zastupnika mogli bi podržati glasovi manjina, Dodiga i
Hrga iz HDS-a te zastupnici Hrasta, Reformista, HDSSB-a i stranke
međugeneracijske solidarnosti. Ukupno 73 od potrebnih 76 ruku.
Isto toliko okupilo se u oporbi, a neizvjesna ostaje
opredjeljenost petero nezavisnih zastupnika.
Može li se Plenković pomiriti s odmetnutom desnicom -
Esih, Hasanbegovićem i
Glasnovićem - nije sigurno. No, možda će imati
više uspjeha kod bivših SDP-ovaca Žagara i
Sauche.
Plenković ima desetak dana da dokaže da vlada zemljom, u
suprotnom kreće odbrojavanje do trećih parlamentarnih izbora u
dvije godine.