Gotovo 4 mjeseca već neki stanovnici Banovine žive s neželjenim susjedima: ogromnim rupama kojih je sve više i više. U Mečenčanima je vrtača 137 - pa stanovnici ni u vlastitu njivu ne mogu bez HGSS-a i policije.
Jučer su zato stigli inženjeri, geleozi i drugi stručnjaci, koje su u rupe pustili biorazgradive boje i podvodne dronove, sve kako bi osmislili kako rupe čim prije zatvoriti.
Dio Mečenčana propao je u zemlju. Petog siječnja točno u podne nestao je i vrt gospodina Borojevića, a nastala je rupa velika 25 metara i duboka 12.
"Što ste sve ovdje uzgajali prije rupe? Sve, sve. Od krumpira do luka. Sada smo trebali saditi mladi luk. Otišli smo bili u Vodice jer su nam rekli da je bolje da se maknemo pa smo mi dolje bili dva mjeseca. A gdje je vaša kuća? Evo odmah ova tu", govori nam Nikola Borojević iz Mečenčana.
Na njivi nema ni krumpira ni motike, ali ima dronova: zračnih i podvodnih pomoću kojih stručnjaci pokušavaju doznati što više informacija, da saniraju rupu. Ove snimke izgledaju mutno, ali njima će razbistriti sliku.
"Radimo na snimanju dubine, snimanju temperatura i tako dobivamo podatke pa ćemo dalje raditi kako struka odluči", kazao je Goran Rukavina iz Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite Rijeka.
Ne čini vam se da je ova rupa tirkizne boje, stvarno je takva. Stručnjaci su u nju stavili biorazgradivu boju, koja će pokazati hoće li se rupa proširivati i kuda.
"To smo napravili u nedjelju i za 5-7 dana ćemo vidjeti što se nalazi ispod, jeli se rupe povezuju, ili se ne povezuju, u kojem obimu u kojoj količini itd", tvrdi Davor Ljubičić, koordinator geotehničara.
Rupe su se počele stvarati nakon potresa, svaki dan nove, a u jednom trenutku stanovnicima je prijetila evakuacija.
U Mečenčanima je više rupa nego ljudi. Naime, rupa je 137 a prema posljednjem potpisu stanovnika koji je bio prije deset godina ovdje je živjelo 148 ljudi. Do danas se ta brojka i te kako smanjila.
Ali posljednjih mjeseci u selu je gužva, a danas kada je stigao potpredsjednik Vlade još i veća.
"Auti tu idu puno, ja gledam što je to, jesu li to neki svatovi, a nemam rakije da pružim bukliju. A ono ministar. To je išlo gori", govori Sofija Gačić.
Ali kada gospođi Sofiji krštenoj Soka spomenete rupe nije joj više do šale.
"Ja se bojim rupa, ja se bojim kada je doli duboko. Uvijek sam se kupala u plićaku gdje mogu izroniti. I sada voda kraj kuće? 10 metara od kuće. Nije ugodno? Nije, da je ne bi mene ni zapalo."
U selu uglavnom žive stariji ljudi, koji se bave poljoprivredom. Ovo su Ljuban i Božo, dva stara prijatelja koja su nekoć radila u željezari Sisak. Ljuban je stigao na biciklu od Bože posuditi novine.
"Svaki dan kupujemo, on dođe po mene po njih. Nemate poštu, nemate ništa? Nema pošte već dvije godine. Bila je u Donjim Kuruzarima", rekao nam je Božo Gubor.
Nema pošte, ali danas za njihovo selo zna cijela Hrvatska. Ali stanovnici Mečenčana ne žele slavu, a pogotovo ne rupe.
"Ja ne želim ni ići dolje to gledati, loše mi je. Najradije bi prodao kuću da imam kome", tvrdi Božo.
"Nema omladine, omladina otišla. Nemaš s kim sjesti da nešto pametno pričaš", dodaje Ljuban Korasić.
Još samo da ode 137 neželjenih susjeda, pa da u Mečenčanima opet bude više ljudi nego rupa. U njihovim cipelama trenutno nitko ne bi htio hodati.