"Jučer je gostujući na televiziji na pitanje novinara hoće li podržati ljude koji su radili na kurikulumu, Milanović jasno rekao kako je osobno formirao tu skupinu i da je Jokić bio njihov izbor. Milanović je potvrdio ono što Hrast govori neko vrijeme, a to je da je Jokića postavila politika", rekao je Ilčić.
Pozvao je šefa SDP-a da se ispriča javnosti 'jer su obmanjivali javnost da ta skupina nije postavljena od političara', piše N1.
Rekao je i da je Jokić taj koji je prvi kasnio s provođenjem reforme. "Prebacivanje loptice krivice ne pali jer su dokumenti vrlo jasni", rekao je Ilčić.
Reforma ide dalje
"Naša koalicija pokazala je spremnost na suradnju samim time što nismo smijenili Jokića. No, on je suradnju ultimatumom odbio, ponaša se kao da je SDP još na vlasti i kao da su samo oni mogli odlučivati i nisu slušali mišljenja drugih stručnjaka", rekao je Ilčić.
Predsjednik Hrasta rekao je da će reforma sigurno ići dalje, dodajući da će u njoj sudjelovati stručnjaci koji su spremni na suradnju.
Iza svega stoji SDP
Odgovarajući na pitanja, pokazao je i materijale koje je prikupio na društvenim mrežama i pokazao objavu u kojoj SDP-ovci promiču kurikularnu reformu. Ilčić smatra da iza svega stoji SDP. Smatra kako je sutrašnji prosvjed zapravo političke naravi kojim SDP pokušava skupiti jeftine bodove.
"Ako SDP okupi svoje članove, bit će više od 20 tisuća ljudi. No, bilo bi normalno da prvo konstruktivno date svoje primjedbe u javnoj raspravi. U njoj je bilo malo pohvala samoj reformi, prevladavale su upravo primjedbe i riječ je o destruktivnom prosvjedu bez javne rasprave." Ilčić kaže i da će sigurno sudjelovati udruge iz Platforme 112. Ilčić je dodao da je Jokić htio konstruktivno surađivati, kako ne bi imao ništa protiv proširenja skupine.
Peticiju podrške Jokiću potpisalo više od 33 tisuće ljudi
Nakon što je stručna skupina za kurikulum prošli tjedan podnijela ostavku, a njen voditelj Boris Jokić za pritiske na njihov rad, među ostalim, prozvao Hrast, u proglasu pod nazivom “Hrast – marginalna stranka, a ključan utjecaj?!” reagirali su iz te stranke. Naveli su kako su ponosni što su bili “pojačalo svih stručnjaka, akademika i institucija čiji glas nije bio dostupan široj javnosti.
“Ekspertna skupina koju je postavio SDP, na čelu s gospodinom Jokićem nije htjela saslušati i uključiti te stručnjake, dapače optuživala ih je da su protiv reforme samo zato jer su imali kritike na dosad učinjeno. Nadamo se da će se reforma sad još brže nastaviti, jer nam je ona vrlo potrebna. Nadamo se da će ekspertna skupina u novom sazivu pokazati širinu i da će uključiti mišljenja svih stručnjaka jer u tako važnoj temi nema mjesta isključivosti i ultimatumima”, poručili su prošlog tjedna iz Hrasta.
Inače peticiju podrške Borisu Jokiću i njegovim kolegama kojima se izražava bezrezervna podrška cjelovitoj kurikularnoj reformi i ekspertnoj radnoj skupini potpisalo je više od 33 tisuća ljudi. Peticiju požete potpisati OVDJE.
BORIS JOKIĆ: ‘Zbog ministrovih izjava zatražit ćemo pravnu zaštitu’
Na skupu se očekuje i do 20.000 ljudi
U organizaciju prosvjeda podrške reformi školstva, koji će biti održan u srijedu, 1. lipnja, s početkom u 18 sati u 13 hrvatskih gradova, uključilo se više od 200 nevladinih udruga te resorni sindikati. Središnji skup bit će održan na Trgu bana Josipa Jelačića u Zagrebu. Prema posljednjim informacijama, očekuje se i do 20.000 ljudi. Osim u Zagrebu, prosvjedovat će se u Zadru, Splitu, Puli, Rijeci, Osijeku, Križevcima...
Dolazak na središnji prosvjedni skup u Zagrebu već su, uglavnom putem društvenih mreža, najavile tisuće ljudi. Eli Pijaca Plavšić iz Foruma za slobodu odgoja rekla je kako je “odziv iznad svih očekivanja” i da broj onih koji najavljuju dolazak na skupove “raste iz sata u sat”.
HSS očekuje da Jokić i njegov tim nastave rad
Hrvatska seljačka stranka (HSS) poduprla je u utorak nastavak provedbe cjelovite kurikularne reforme te istaknula kako, cijeneći kompetentnost stručne radne skupine na čelu s voditeljem Borisom Jokićem, očekuju da započeti posao i završe. U HSS-u smatraju da prihvatljive primjedbe i novi prijedlozi dobiveni kroz stručnu i javnu raspravu svakako moraju biti implementirani u dokumente prije primjene reforme ili kroz eksperimentalnu fazu provedbe ugrađeni u reformu.
Podsjećaju pritom kako je HSS još 2002. godine pripremio koncepciju promjene odgojno-obrazovnog sustava čije se ideje na konceptualnoj razini bitno ne razlikuju od sadašnje kurikularne reforme.
"Posebno ističemo ulogu učitelja i nastavnika koji bi trebali iznijeti proces reforme, a njihov materijalni status je još uvijek ispod razine koju zaslužuju, te tražimo izjednačavanje njihovih plaća s plaćama u ostalim javnim službama", navodi se u priopćenju HSS-a.
Sve o kurikularnoj reformi možete pročitati OVDJE.