nekoliko stotina građana /

VIDEO Prosvjed u Sisku: 'Neka svaki grad zbrinjava svoj otpad! Želimo zrak, a ne rak!'

Image
Foto: Nikola Ćutuk/PIXSELL

Ponovno su se suprotstavili dolasku tvrtki za obradu i skladištenje opasnog i neopasnog otpada

1.6.2019.
15:28
Nikola Ćutuk/PIXSELL
VOYO logo

Predvođeni Građanskom inicijativom "Siščani ne žele biti Smetliščani" nekoliko stotina građana na subotnjem se mirnom prosvjedu ponovno suprotstavilo dolasku tvrtki za obradu i skladištenje opasnoga i neopasnog otpada. Poručuju: "Neka svaki grad zbrinjava svoj otpad".

Siščani su se okupili u rekreacijskoj zoni Ciglarska graba, uz objekte bivšega Herbosa, u kojem je jedna hala predviđena za prikupljanje i obradu opasnoga i neopasnoga medicinskog otpada. S transparentima: "Želimo zrak, a ne rak", "I mi imamo pravo na zdravu pitku vodu", "Želimo zelenu SMŽ", "I naša djeca imaju pravo na zdravlje" i drugima, u povorci su došli do pogona tvrtke Remond Medison u kojem bi se uskoro trebalo početi prikupljanje oko deset tona na dan medicinskog otpada iz cijele Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovaj pogon uskoro treba dobiti trajnu dozvolu za zbrinjavanje opasnoga infektivnog medicinskog otpada. Ne možemo se pomiriti s činjenicom da će se taj otpad iz cijele zemlje voziti u središte našega grada. Ako su Mađari mogli spriječiti porast PDV-a jer ih je 11 tisuća izašlo na ulicu, onda i mi kao mala gruda snijega, kada se zakotrlja, možemo ostvariti kritičnu masu da zaustavimo ovakve projekte. Nažalost, naša gradska vlast ne stoji uz nas - za razliku od vlasti u u Jastrebarskom i Rijeci koje su protjerale Rijekatank i Remondis Medison", rekla je Katarina Miškulin.

Image

Prosvjed u Sisku: 'Neka svaki grad zbrinjava vlastiti otpad! Želimo zrak, a ne rak!'

Image

Prosvjed u Sisku: 'Neka svaki grad zbrinjava vlastiti otpad! Želimo zrak, a ne rak!'

Također je spomenula kako se do sada, na temelju privremene dozvole zbrinjavao samo neopasni medicinski otpad, ali bi 24. lipnja Remondis Medison trebao dobiti trajnu dozvolu i za zbrinjavanje opasnoga medicinskog otpada. Ako dio otpada - hormoni, lijekovi, antibiotici, opioidi i druge kemikalije - dođu u vodu, nema postupka ni filtra koji bi ih uklonio pa je to realna opasnost.  Dodala je i kako se pogon nalazi neposredno uza sisačku rekrecijsku zonu, što je prema mišljenju liječnice Miškulin - neprihvatljivo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sa skupa je upućena poruka kako se građani snažno protive izdavanju bilo kakvih dozvola za postupanje s opasnim otpadom u gusto naseljenoj stambenoj i poslovnoj zoni te da bi svaki grad trebao zbrinjavati svoj otpad. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo