Pelješkim mostom danas su prošli prvi kamioni kako bi se provelo probno opterećenje mosta. Na trenutno najveće gradilište u Hrvatskoj stigao je 21 kamion težine do 40 tona.
Probno opterećenje provodi se na ciljanim točkama konstrukcije u pokretu brzinama 20/40/60 km/h te pri naglom kočenju, izvijestili su iz Hrvatskih cesta. Cilj ispitivanja je pokazati da li je ponašanje konstrukcije uslijed pokretnog i nepokretnog opterećenja u skladu s projektiranim vrijednostima.
Za potrebe ispitivanja koristiti će se postojeći sustav monitoringa u vidu senzora već ranije ugrađenih u most te s dodatnim kontrolnim senzorima od fakulteta.
U srijedu je izvršen iskrcaj dizalice Manitowoc kapaciteta 750 tona sa barže na operativnu obalu budućeg mosta Ston. Ista će se koristiti za podizanje i montažu 6 segmenata čelične rasponske konstrukcije mosta Ston dugog 485 metara koji spaja direktno dva tunela na stonskoj obilaznici.
Sada, nakon iskrcaja dizalice i potporne skele za pridržavanje segmenata konstrukcije do okrupnjavanja-zavarivanja, barža se vraća u Split po prva dva segmenta te ih doprema na gradilište početkom idućeg tjedna. U prvoj isporuci nalazi se ujedno i najduži segment mosta, segment A dug 93 metra i težak 330 tona. Sveukupno su planirane tri isporuke segmenata, a sama montaža završila bi se do kraja ožujka nakon čega slijedi betoniranje kolničke ploče, ujedno i najduljih radova na mostu.
Stonska obilaznica do kraja 2022.
Most Ston je dug 485 metara, a njegova je specifičnost što će iznad stonskog zaljeva povezivati dva tunela - Polakovica koji je dug 1242 metra i Supavu dužine 1290 metara. Most ima pet stupova i dva upornjaka, a bit će visok 40 metara.
Na ljeto će u promet biti pušten Pelješki most i cijela dionica pristupnih cesta koje gradi Strabag te dio dionice koju radi Avax, izuzev stonske obilaznice koje je dio i most Ston.
Stonska obilaznica će biti gotova na jesen, najkasnije do kraja 2022.