Kinezima najpoznatiji Hrvati, nogometaši, za kraj uvodnog filma na otvaranju jednog od najvećih summita ikad održanih u Hrvatskoj. Domaćin je očekivano podsjetio i na pionira suradnje Istoka i Zapada, Marka Pola s obližnje Korčule.
"Upravo na njegovim stopama gradimo i ovdje danas nastavljamo promovirati poslovne i investicijske veze između zemalja centralne i istočne Europe i Kine", rekao je premijer Andrej Plenković.
Od ovoga, osmog summita, s jednom zemljom više - Grčkom, čiji se premijer jutros pridružio kao predstavnik 17. zemlje.
Uz političke vođe, na pratećem poslovnom forumu bio je rekordan broj tvrtki, njih više od 360 iz 17 država, s gotovo tisuću sudionika. Poruke Kineza mogu se svesti na najave svjetlije budućnosti.
"Kina će se truditi, ona će dodatno otvarati svoje tržište i uvoziti više proizvoda iz zemalja srednje i istočne Europe, proizvoda koji su popularni, potrebni i konkurentni na kineskom tržištu", poručio je kineski premijer Li Keqiang.
Potpisano desetak sporazuma
Hrvatska je s predstavnicima Kine potpisala desetak sporazuma o suradnji, no tek trebaju biti pretočeni u konkretne ugovore.
"Posebno se veselimo nastavku suradnje koja će ići za snaženjem suradnje u području izgradnje infrastrukture, pri čemu osobito mislim na lučku i na željezničku", rekao je Plenković.
Tu se misli na luku Rijeka, kao i na stadion na Kantridi, te na željezničku prugu Zagreb-Rijeka, za koju će ići javni natječaj.
"Kineski kapital, siguran sam, natjecat će se na tom natječaju, hoće li i pobijediti, to ćemo vidjeti kada natječaj završi", kaže ministar gospodarstva Darko Horvat.
Ministar gospodarstva očekuje od Kineza i ponudu za spas Uljanika koji je pred stečajem.
VEZANE VIJESTI
- Otkrivamo zašto Kina ima toliku želju surađivati s Hrvatskom: To joj je vrijedna ulaznica...
- Kineski premijer i delegacija stigli u Dubrovnik: Na osiguranju 900 policajaca, angažirani i ronioci!
"Konkretnih kontakata danas nije bilo, danas su ovdje ljudi iz kineske politike, ali siguran sam da u sljedećih dva tjedna imate ćemo ovdje na prostoru Hrvatske i direktne kontakte s kineskim brodograditeljima", istaknuo je Horvat.
Brnabić ne skriva da želi bolje odnose s Hrvatskom
No, nije se sve vrtjelo oko Kineza i njihova spašavanja hrvatskog gospodarstva. Srbiju je predstavljala premijerka Ana Brnabić, koja ne skriva da želi bolje odnose s Hrvatskom.
"Srbija je životno zainteresirana da imamo jedan bolje povezan, stabilniji, sigurniji region i da ne postoje političke trzavice koje ne odgovaraju nikome, samo pragmatično, tjeraju investitore. Ja nemam problem napraviti taj prvi korak, tako da ću ga pozvati svakako", rekla je.
Hrvatski i slovenski premijer stigli su se kratko dotaknuti i špijunske afere, bez da se išta novo reklo. S Kinezima će se svi ponovno vidjeti i dogodine - nakon pet godina u Europi, summit bi se 2020. trebao održati u Kini.