Svinjske uši, noge i glave iz hrvatskih klaonica mogle bi imati dobrog kupca. Iz Croati-stočara poslana je inicijativa o izvozu mesa, pogotovo, svinjetine i svinjskih nusproizvoda u Kinu.
Pržene, kuhane ili na salatu - svinjske uši i nožice u Kini su pravi specijaliteti.
"Uho je specijalno predviđeno za salatu i sa čilijem se prži u woku. Noge imaju više vrsta pripreme, najčešće se kuhaju u soja sosou sa začinima kineskim i dosta se koristi za juhu", kaže Xiaotong Chen-Li, vlasnica kineskog restorana.
U Hrvatskoj dio završi u loncu, a dio i u smeću.
"To je većinom sezonsko kod nas, kad zahladi radi se hladetina, zbog želatine koju imaju nogice,rep se kuha u zelju. Može se i posušiti i podimit i stavlja se uz variva", ističe mesar Krešo Sabljić.
"Izvoziti u Kinu za hrvatsku poljoprivredu značilo bi mnogo"
Jela od svinjskih ostataka ne vole svi Hrvati vidjeti na tanjuru.
"Nogice su najbolje pečene, a hladetina je odmah druga."
"Uopće ništa od toga ni ne jedemo ni ne kupujemo."
"Ne, ne, ne ne kupujem."
Jeste ikad pripremali nešto s tim?
"Nisam, nisam ne volim, ne volim hladetinu pa nisam."
Mesar sa zagrebačkog Dolca ne baca ništa, ali kaže veliki proizvođači dio sigurno bacaju i to trebaju prikladno zbrinuti, što stvara trošak. Izvoziti u Kinu, smatra, za hrvatsku poljoprivredu značilo bi mnogo.
"Mislim da smo mi premali za njihovo tržište, to koliko oni traže mislim da im mi ne bi mogli proizvest. Kad dođu Kinezi njima je to zanimljivo jer je to kod njih prava poslastica i traže baš ove nusproizvode, nogice i kožice, repove ne, ali ostalo da", tvrdi Krešo Sabljić.
I dobro znaju kakve će delicije od toga pripremiti. Potražnja za svinjskim nusproizvodima u Kini je velika.
Kad se jedu, imaju i posebno značenje.
"Na Kinesku novu godinu noge se jedu da se iduće godine ima puno sreće i uspjeha, a uha isto tako", kaže Xiaotong Chen-Li, vlasnica kineskog restorana.
Kinesko tržište za uvoz mesa i mesnih nusproizvoda iz Hrvatske je zatvoreno, a dobivanje potvrda i dozvola proces je koji bi mogao potrajati.