Za 250 grama maslaca sada treba izdvojiti od 20 do 24 kune, dok je prije godinu dana cijena za istu količinu bila od 16 do 18 kuna. Analitičari tvrde da se još veće poskupljenje maslaca može očekivati oko Božića, kada se prave kolači, a tada se, osim poskupljenja, može računati čak i na njegovu nestašicu, piše Novi list.
Francuski pekari već su rekli da se radi o 'velikoj krizi', a poskupljenje maslaca za sobom vuče i poskupljenje drugih slastica i pekarskih proizvoda za čiju je izradu on nužan.
Na europskom je veleprodajnom tržištu u nešto više od godinu dana cijena ove namirnice porasla za 190 posto. Zbog ruskog embarga na uvoz hrane iz EU-a uvedenog 2014. godine došlo je do manjka mlijeka, a godinu dana kasnije ukinute su i mljekarske kvote. Kina je zbog ruskog embarga povećala uvoz maslaca iz Europe, a to su učinile i druge zemlje izvan EU-a. Kina je u prvom kvartalu prošle godine povećala uvoz maslaca iz Europske unije za čak 457 posto u usporedbi na isto razdoblje godinu ranije. Oko 20 posto maslaca proizvedenog u Uniji odlazi tamo, a deset posto u Egipat, koji je također povećao uvoz te namirnice iz Europe.
Osim toga, nutricionisti su se dogovorili da maslac ipak nije nezdrav te da njegova umjerena konzumacija od otprilike jedne žlice dnevno ne pojačava rizik od kardivaskularnih bolesti ili dijabetesa te ne povećava smrtnost, što mu je također podiglo cijenu. Kad se to dogodilo, uvoz su za više od 55 posto uvećali i Amerikanci.