Najveće veledrogerije su nakon propalog sastanka u Vladi obustavile isporuku lijekova velikom broju bolnica u Hrvatskoj, koje im duguju 4,3 milijarde kuna. Tom iznosu vrijedi pribrojiti i 700 milijuna kuna duga ljekarni. Veledrogerije su od Vlade tražile plaćanje 2,7 milijardi kuna do kraja godine i plan otplate preostalog iznosa. Predložili su i da četiri najveće veledrogerije kreditiraju bolnice do 30. lipnja iduće godine s dvije milijarde kuna, a cijeli zdravstveni sustav s tri milijarde dok se situacija s epidemijom ne smiri.
"Spremni smo tri milijarde kuna nositi na svojim leđima neko vrijeme, ali nikako pet milijardi kuna", poručio je Jasminko Herceg, direktor tvrtke Medika.
Sporazum s veledrogerijom
No, hoće li bolnice, osim bez lijekova, ostati i bez testova na koronavirus; i to u vrijeme žestokog rasta broja novooboljelih. Milorad Gošev, direktor Rochea, jednog od proizvođača testova za koronavirus kojima se služi gotovo polovica bolnica u zemlji, tvrdi kako tvrtka nije prekinula isporuku lijekova niti testova za koronavirus. Dodao je kako isporuku lijekova rade sami, a testove bolnicama distribuiraju preko jedne veledrogerije koja je odlučila obustaviti isporuke zbog dugova. No, potvrdio je kako je Roche sporazumno dogovorio s veledrogerijom da se njihovi testovi nastave isporučivati bolnicama, čak i ako im se ne isporučuju lijekovi.
Gošev smatra da bi bilo neetično obustaviti isporuku testova "u ovoj kriznoj situaciji u kojoj netestiranje samo može razbuktati broj inficiranih". "To se ne može koristiti kao sredstvo ucjene u pregovaračkom procesu jer se radi o ljudskim životima", rekao je Gošev za RTL, a isto su poručili i iz veledrogerije dodavši kako je isporuka testova za koronavirus u javnom interesu.
Beroš bez odgovora
No, pitanje je što je s testovima drugih proizvođača, s obzirom na to da je načelni stav veledrogerija obustavljanje isporuke svih materijala bolnicama. Odgovor na pitanje hoće li zbog toga doći do zastoja u testiranjima nije dao niti resorni ministar Vili Beroš.