Snažan potres koji je pogodio Zagreb i sjeverozapad Hrvatske ostavio je velike štete na dimnjacima, a ta oštećenja predstavljaju ozbiljnu opasnost za građane.
RIJEČ STRUČNJAKA ZA PROTUPOTRESNU GRADNJU: ‘Da je Zagreb pogodio potres jači za samo pola stupnja, bilo bi oko 160 mrtvih’ „Oštećenja dimnovodnih sustava mogu prouzrokovati trovanja, požare i druge posljedice po zdravlje ljudi i sigurnost imovine“, istaknuo je voditelj Grupacije dimnjačara Hrvatske gospodarske komore Dejan Lončarić.
Pojasnio je na koja oštećenja, odnosno neispravnosti treba obratiti pozornost, a to su:
· Oštećeno ušće (vrh dimnjaka)
· Vidljive pukotine na vanjskoj stjenki dimnjaka
· Povrat dimnih plinova (dima) u prostor
· Probleme sagorijevanja goriva (naročito kod krutih goriva)
· Loše spojeve ložišnog uređaja i dimnjaka
· Učestale prekide rada uređaja (naročito kod plinskih uređaja)
· Ostala oštećenja i znakove zbog kojih bi posumnjali u neispravnost sustava
Odmah obustavite korištenje
„Ukoliko primijetite ovakve probleme na svojim dimnjacima obustavite korištenje uređaja za loženje i dimnjaka te obvezno kontaktirajte vašeg nadležnog dimnjačara ili distributera plina za detaljnije upute“, upozorio je Lončarić.
Statistika pokazuje da požari u ogromnom postotku (preko 90 posto) izbijaju u kućanstvima koja ne koriste usluge dimnjačara, odnosno ne održavaju redovno svoje dimnjake. Taj problem je dodatno potenciran ovim potresom pa iz Grupacije dimnjačara HGK apeliraju da im se građani koji sumnjaju na probleme obrate za pomoć u što većem broju.