Fakultet organizacije i informatike u Varaždinu, sastavnica Sveučilišta u Zagrebu, već osmu godinu zaredom za studente organizira jedno od najvećih karijernih događanja za studente u Hrvatskoj - TJEDAN KARIJERA, networking event koji spaja studente i njihove buduće poslodavce.
Tjedan karijera na FOI-ju je ove godine održan od 14. do 18. listopada, a svake godine organizira ga FOI-jev Centar za podršku studentima i razvoj karijera (CPSRK).
Velika potražnja za studentima ovog kadra osigurava posao studentima FOI-ja, posebice informatičkog usmjerenja, no studentima je iznimno važno da tijekom obrazovanja shvate koji je njihov pravi potencijal i u kojem smjeru će krenuti, kako bi jednog dana zaista bili stručnjaci u svom području rada. Upravo je zato Tjedan karijera usmjeren studentima koji će ubrzo potražiti svoje prvo zaposlenje i cilj mu je pripremiti ih za poslovni svijet u kojem će morati istaknuti svoja znanja i vještine te iskustvo iz prakse koju su stekli tijekom studiranja na FOI-ju.
Čak 56 renomiranih poduzeća predstavilo se studentima kroz tzv. Karijerni špancir odnosno neformalno umrežavanje s poslodavcima, prilikom kojeg studenti u neformalnom razgovoru s djelatnicima saznaju više o poduzećima, otvorenim pozicijama za zapošljavanje ili studentsku praksu.
Studenti su, neovisno o godini studija, mogli dobiti i dodatna stručna znanjakroz 30 radionica, koje su im održali predstavnici tih poduzeća, uključivši se direktno u nastavni proces. Tako studenti u ovih pet dana, koliko traje Tjedan karijera na FOI-ju, mogu iskusiti kako funkcionirati u stvarnom poslovnom okruženju, sudjelovati u simulaciji stvarnih poslovnih zadataka, koristiti računalne programe koje tvrtke koriste u svojem svakodnevnom poslovanju te čuti na primjerima iz prakse s kakvim se rizicima i poteškoćama mogu susresti u poslovanju i dobiti uvid u to koje su poslovne vještine i stečena znanja potrebna u radu s klijentima. 'Sretni smo što imamo ovakvo događanje na našem Fakultetu, ovo je direktno povezivanje nas kao studenata s poslodavcima, a to nam uvelike znači u našoj zemlji na našem tržištu rada' – zaključio je jedan od sudionika Tjedna karijera, FOI-jev student Božo Kvesić.
Kako iskoristiti znanje stečeno na fakultetu i iskustvo stečeno tijekom stručne prakse, koja već sad čini obavezan dio nastave na posljednjim godinama studija na FOI-ju, i usmjeriti ih u stvaranje uspješne karijere informatičara ili ekonomista u Hrvatskoj ili inozemstvu, studenti su saznali direktno od uspješnih poduzetnika i bivših FOI-jevih studenata, i to u okviru dvije velike panel diskusije u kojima su sudjelovali Danijel Dadović (Ezoic UK), Sanja Hren (Hrvatski Telekom), Goran Kovačević (Infinum), Sandro Lazarić (Arbona), Kristina Leko Kuštrak (AKD), Krešimir Ledinski (EXCEED), Karlo Nadoveza (FOI), Ivana Pomper (Erste&Steiermärkische Bank), Anja Šimunić (PricewaterhouseCoopers) i Marina Zubić (Async Labs). 'Njegujemo odnos s našim bivšim studentima tijekom cijele godine, kroz razna pozvana predavanja, posjete njihovim poduzećima, radionice za studente i diskusije, ponosno ističe dr. sc. Katarina Pažur Aničić, docentica na FOI-ju i voditeljica Centra za podršku studentima i razvoj karijera, osnovanog 2012. godine.
Osim mogućnosti zaposlenja nakon završenog fakulteta, mnoga poduzeća, koja su se predstavila na Tjednu karijera 2019, nude studentima mogućnost stjecanja studentske prakse, a koja će vrlo vjerojatno od sljedeće akademske godine postati i obavezni dio nastave na preddiplomskim studijima FOI-ja, najavila je dekanica izv. prof. dr. sc. Nina Begičević Ređep. Na taj način FOI želi učiniti sve svoje studijske programe još atraktivnijima svim mladim ljudima koji su u procesu odabira studija, baš poput studijskog programa 'Informacijski sustavi' koji među 800 programa spada u 20 najatraktivnijih u Hrvatskoj. Jedan od razloga leži zasigurno u činjenici da se oko 80 posto studenata tog studija, nakon odrađene obavezne studentske prakse, u tim poduzećima odmah nakon diplomiranja i zapošljava.
FOI je tako od ove godine započeo i suradnju u vidu strateških partnerstva s atraktivnim hrvatskim tvrtkama, koje će dodatno uključiti u nastavne procese, kroz održavanje radionica, stručnih vježbi, motivacijskih predavanja i sl., a sve u cilju da se proces studiranja modernizira i aktualizira te da bude u korak sa stvarnim potrebama na tržištu rada.