Plastici je odzvonilo! Europska unija danas je usuglasila jednu od ključnih odluka za očuvanje okoliša. Zabranit će se korištenje jednokratne plastike poput čaša, vrećica ili štapića za uši.
Tragom te priče RTL-ov novinar Goran Latković je došao do zapanjujućeg otkrića. Radi se o opasnim deponijima kod vodocrpilišta.
Upozoravamo kako bi neki kadrovi u prilogu mogli biti uznemirujući.
Vjerovali ili ne užasan otpad nalazi se iznad vode koju piju stanovnici grada Zagreba. Na strogo zaštićenom području vodocrpilišta Mala Mlaka su deseci ilegalnih deponija na kojima se mogu naći i vreće pune iznutrica koje jedu čagljevi.
Hrpe s opasnim smećem niču preko noći, a mještani nam tvrde kako se broj deponija u posljednjih pola godine udvostručio.
"Zbog neodgovornih i nesavjesnih pojedinaca vidjeli smo i sami da se tu rade odlagališta koja su ilegalna. Plastika, crkotine od životinja, iznutrice su na samo dva kilometra od prve zone vodozaštitnog područja", kazala je Sandra Novoselec, dopredsjednica MO Mala Mlaka.
Deponiji se nalaze unutar druge zone vodozaštitnog područja, a na taj smo užas naletjeli tragom priče o zabrani plastike za jednokratnu uporabu.
Rok za provođenje - dvije godine
Europska unija odlučila je zabraniti uporabu plastičnih vrećica, čaša, pribora za jelo, slamčica i slično. Ova odluka postaje službena prvom polovinom iduće godine, a sve države članice imat će rok za provođenje od dvije godine. Uz jednokratnu zabranjena je i tzv OKSO plastika, biorazgradiva ali opasna.
"To se razgrađuje u mikroplastiku, a mikroplastiku konzumiraju različiti živi organizmi u moru i prirodi. I to je izrazito štetno za zdravlje. Uzrokuje pomor životinja, ulazi u hranidbeni lanac i to naravno konzumiramo i mi", rekla je Mirela Holy, bivša ministrica zaštite okoliša.
Hrvatska je podržala ovu inicijativu i kao i ostali nije imuna na problem onečišćenja. Iz udruge Zelene stope godišnje pokupe na millijune vrećica, a kažu da je problem u ljudima.
"Imam jednu susjedu koja pere najlon vrečice i stavlja ih sušiti. Kaže, molim te nemoj me snimiti, susjedi će misliti da nisam pri zdravoj pameti. Dakle, vrećica je najmanji problem, problem je naš odnos prema prirodi", kazao je Romeo Ibrišević iz Zelene stope.