Kreće se u usuglašavanje nacrta izmjena Ustava, odlučio je Sabor u petak potrebnom većinom svih zastupnika – 82 zastupnika vladajuće većine glasala su za odluku, protiv su bila 53 oporbena zastupnika, a suzdržan Ivan Hanžek iz SDP-a.
Odlukom je zadužen Odbor za Ustav da izradi nacrt ustavnih promjena u opsegu koji su predložili taj Odbor i Vlada, a koji je sadržavao promjene nužne za završetak pregovora i članstvo Hrvatske u EU, nezastarijevanje pretvorbenog kriminala i ratnog profiterstva te uvođenje u Preambulu Ustava svih nacionalnih manjina.
Odluka je danas proširena i većinom oporbenih amandmana, u skladu s kojima će se Ustav dopuniti tako da jamči pravo na pristup informacijama koje posjeduju tijela javne vlasti te opće i besplatno jednako dostupno obrazovanje.
Ustavom će se utvrditi i da se državni proračun donosi većinom glasova svih zastupnika u Saboru, a dosad se donosio većinom nazočnih, pod uvjetom da je na sjednici bio kvorum.
Promijenit će se način izbora ustavnih sudaca, koji će se birati dvotrećinskom većinom, umjesto kvalificiranom, a promjenama Ustava bitno će se osnažiti i uloga pučkog pravobranitelja.
Prihvaćeno je i da se mijenja model slanja Oružanih snaga RH izvan granica Hrvatske, a na radnoj skupini prije je dogovoreno da će za to biti dovoljna kvalificirana većina u Saboru umjesto dvotrećinske, pod uvjetom da se s tim složi predsjednik Republike.
Odbačen je, međutim, amandman kojim su SDP, HNS, IDS i HSU tražili da u odluku uđe i članak 45., kojim se regulira biračko pravo.
Riječ je o jedinoj preostaloj neusklađenoj točki u sklopu koje se raspravlja o načinu glasanja hrvatskih državljana bez prebivališta u Hrvatskoj.
Nacrt ustavnih promjena koji usuglasi Odbor za Ustav Sabor također prihvaća kvalificiranom većinom zastupnika, a same ustavne promjene donosi dvotrećinskom većinom, pa su tako za samu izmjenu Ustava nužni i glasovi zastupnika najveće oporbene stranke SDP-a.
Sabor je, naime, raspravio u petak o amandmanima na Odluku o pristupanju izmjenama Ustava RH, no neposredno nakon početka sjednice određena je stanka, na zahtjev Kluba SDP-a, nezadovoljnog činjenicom da saborska većina i dalje odbija u opseg ustavnih promjena uvrstiti i članak 45. Ustava, koji regulira biračko pravo.
Riječ je o jedinoj preostaloj neusuglašenoj točki, koju vladajući ne žele uvrstiti u samu Odluku o pristupanju promjenama Ustava, nego predlažu da se o pitanju glasanja hrvatskih državljana bez prebivališta u Hrvatskoj razgovara u sljedećoj etapi izmjena Ustava, odnosno kada Odbor za Ustav bude utvrđivao Nacrt ustavnih promjena.
Takav je stav većina jučer potvrdila i u Odboru za Ustav, prihvaćajući sve oporbene amandmane, izuzev onoga koji se odnosi na članak 45.
Zaključak Odbora prihvaća i Vlada, u čije je ime ministar pravosuđa Ivan Šimonović pozdravio "napredak u postupku usuglašavanja i izraženu spremnost Odbora da raspravi sve prijedloge", kazao kako očekuje da Odbor dosljedno provede zaključak i te pozvao zastupnike na nužne kompromise.
Zoran Milanović (SDP) usprotivio se, međutim, tom prijedlogu, ističući da su prihvaćeni amandmani već usuglašena rješenja, koja uopće nisu bila problematična.
Milanović inzistira da se o biračkom pravu raspravlja u sklopu propisane procedure za ustavne promjene, jer smatra da je to jedino jamstvo da će se o tom pitanju uopće raspravljati.
"Da li i u pregovorima s Bruxellesom poglavlja zatvaramo na časnu riječ ili formalnim dokumentom", osvrnuo se Milanović na jučerašnje obećanje predsjednika Odbora Vladimira Šeksa (HDZ) da će se o glasanju tzv. dijaspore raspravljati, iako to nije utvrđeno Odlukom o pristupanju ustavnim promjenama.
Milanović je potom zatražio i dobio 15-minutnu stanku za usuglašavanje Kluba.
Zastupnici su prije toga odbili amandman Dragutina Lesara (HL) da se o ustavnim promjenama provede referendum.
Odbačen je i prijedlog Odbora za rad i socijalno partnerstvo da Sabor osnuje tijelo koje će pratiti rad tijela nadležnih za procesuiranje pretvorbenog kriminala i ratnog profiterstva, nakon što je Šeks objasnilo da takav prijedlog nije u skladu s ustavno-pravnim poretkom.
Nije prihvaćen ni prijedlog Silvana Hrelje (HSU) da se Vladu obveže da u roku 60 dana od saborske rasprave provede javnu raspravu o nacrtu promjena Ustava.
Predsjednik Sabora Luka Bebić najavio je, pak, da će se istodobno s nacrtom ustavnih promjena raditi i na nacrtu izmjena Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, o kojima će se glasati neposredno prije glasanja o samim ustavnim promjenama.
Prethodni članci:
arti-201004280269006 arti-201004280628006 arti-201004270677006