Koliko mala kuća može biti, a da u nju stane sve potrebno za život? U Hrvatskoj je nedavno napravljena najmanja, i to u Istri, i to od samo 16 kvadrata. Ali na njena četiri kotača stane sve što vam treba za udoban život. Jer, iako podsjeća na mobilnu ili kamp kućicu, zapravo je nešto sasvim drugačije.
"Ova kućica ipak odgovara svim standardima kuće. Jako je dobro izoliran objekt. Znači svih šest strana, od poda, zidova, krova su izolirani", govori za RTL Danas Damien Daille, tesar i eko graditelj.
Pokret 'malih kućica'
Krov nad glavom danas je sve teže osigurati. Pokret malih kućica jedan je od kreativnijih odgovora na ovaj globalni problem.
"2008. je to imalo nekakav boom, no nažalost dogodila
se ekonomska kriza i puno ljudi je ostalo bez zazidane
kuće i objekata, ovime su uz manje investicije mogli
skućiti.
Razvilo se do te mjere da sad postoje tiny house village",
dodaje Damien.
A 'tiny house' (sitna kuća) populacija nerijetko nastoji postići čim manji ekološki otisak i čim veću energetsku neovisnost. Ova kućica raspolaže ekološki izoliranim zidovima od jute, priključcima za vodu i plin kao i mrežnu ali i solarnu energiju. Ukratko prava mala stambena jedinica.
Svoju je kućicu Damien gradio godinu dana i u nju uložio svo znanje i iskustvo koje je stekao u životu. Ipak u njoj neće živjeti jer plan je, čim ovu proda, pokrenuti proizvodnju i od malih kućica stvoriti posao.
"Ime kućice je Upupa, baš po jako lijepoj i zanimljivoj ptici koja je bila dosta prisutna ovdje tijekom cijele izgradnje. Znači 'Upupa' se na hrvatskom zove pupavac. Kažu da ako nečemu date ime, da ima pravo na dušu", govori.
Pa 'tiny house', dobrodošla u Hrvatsku, malu zemlju za male kućice.