Kaja Pavlinić, 20-godišnja studentica Fakulteta elektrotehnike i računarstva, nedavno je dobila nagradu "Buduće liderice". Kaja je ovom nagradom smještena rame uz rame Blanki Vlašić i Kolindi Grabar-Kitarović, koje su također njene dobitnice.
Ipak, važno je napomenuti kako je nagradu uručila Mreža Hrvatskih žena te je ona dodijeljena trima poduzetnim djevojkama koje imaju manje od 20 godina, a Kaja ne skriva oduševljenje zbog nje.
"Ta nagrada prepoznaje mlade djevojke do 20 godina koje će jednog dana postati lideri svoje zajednice. Ovo je za mene velika čast i odlična motivacija za dalje. Nagrada se dodjeljuje 8.3., na Dan žena, no naravno, to je tek početak jedne dugoročne suradnje i rada za bolju zajednicu", kaže Kaja.
Osvajanjem ove nagrade Kaja će dobiti priliku povezati se s ostalim iskusnijim ženama Mreže koje mentoriraju dobitnice i prate ih u daljnjem razvoju, a otkriva kako je zahvalna bivšoj profesorici Kseniji Kipke-Horvat iz Prve gimnazije Varaždin koja je prepoznala njen dugogodišnji trud.
"Vjerujem kako su moje aktivnosti prošlih godina glavni razlog zbog kojeg sam odabrana za nagradu. U srednjoj školi sam se bavila mnogim aktivnostima, volontirala, radila na projektima i išla na natjecanja, od kojih bih svakako istaknula američko natjecanje American Computer Science League, gdje sam s ostatkom tima sudjelovala četiri godine zaredom i osvojila 1., 2., i 3. mjesto u individualnoj kategoriji. U 2014., odabrana sam, kao predstavnica Hrvatske, za stipendiju američke vlade, Benjamin Franklin Transatlantic Fellowship, pa sam provela ljeto na američkom sveučilištu Purdue University, Indiana, zajedno sa još 44 učenika iz Europe i SAD-a.
Nakon toga, sudjelovala sam na brojnim drugim konferencijama, od kojih su neke Young Leaders For Tomorrow's Europe u Bratislavi, Global-In Fellowship u Berlinu, Open Data Youth Academy u Puli i Open Government Partnership Summit u Parizu. Svaka konferencija sa sobom nosi brojne suradnje, projekte i mnogo stečenog iskustva", priča Kaja.
Jedan od njenih uspjeha je, kaže, sudjelovanje na Rocit Digital Summitu u Varšavi. Sredinom veljače je sudjelovala na ovoj međunarodnoj konferenciji, a ujedno je bila i najmlađa sudionica. "Na konferenciji se raspravljalo o medijima, digitalnim komunikacijama i poduzetništvu. Bilo je korisno upoznati nove ljude i steći nove kontakte za buduće suradnje."
S obzirom na sve njene uspjehe, valja istaknuti i start up Tinja koji je Kaja pokrenula sa svojim timom u rujnu prošle godine na Open Data Youth Academyu u Puli. "Imali smo tri dana da razvijemo bilo kakav projekt i na kraju ga predstavimo pred privatnim i javnim sektorom te nevladinim udrugama.
Budući da smo svi u timu bili svjesni kako Hrvatska zaostaje pri iskorištavanju obnovljivih izvora energije za ostalim europskim državama, odlučili smo doskočiti tom problemu i razvili smo platformu koja na najoptimalniji način povezuje instalatere solarnih panela i one koji ih žele instalirati na svoj krov ili posjed. Svi znamo koliko je taj proces u Hrvatskoj još uvijek kompliciran, a ovime ga želimo što više pojednostaviti. Trenutno se nalazimo u X. generaciji Zagrebačkog inkubatora poduzetništva, a iza sebe već imamo i neke nagrade", rekla je Kaja.
"Na već spomenutoj Akademiji, osvojili smo nagradu za najbolju ideju i tako dobili priliku predstaviti projekt poduzetnicima, državnicima i ostalim stručnjacima na Open Government Partnership Summitu u Parizu, gdje smo dobili mnoge pohvale i konstruktivne kritike koje će nam pomoći u daljnjem razvoju. Dobili smo i nagradu za najbolji energetski startup u Hrvatskoj na StartUp Europe Awards događaju održanom u Rijeci, pa iz toga razloga sljedeći mjesec odlazimo na finale europskog natjecanja u Brisel", otkriva.
Start up Tinja još uvijek nije službeno na tržištu, no Kaja kaže kako postoji interes pojedinaca za start up. "Područje kojim se Tinja bavi je trenutno aktualno svugdje u svijetu, a i Hrvatska je zasad premalenog opsega tržišta, pa definitivno mislimo uklopiti i inozemno tržište, no cilj nam je prvo razviti kvalitetnu platformu, testirati ju i usavršiti unutar granica Hrvatske, a onda ćemo dalje vidjeti kakve će se nove prilike otvoriti."
Ova ambiciozna studentica kaže kako za postizanje ovakvih uspjeha treba biti uporan, a smatra da su i studenti poput nje sve više aktivniji te da se uključuju u razne projekte i inicijative. "Studentima bih poručila da budu hrabriji i da se ne boje istupiti i biti drugačiji", poručila je Kaja i dodala kako je za pomak naprijed potrebna i podrška Vlade.
"Što se tiče Vlade, mogu samo reći kako me situacija sa kurikularnom reformom, koja je stala, jako zabrinjava jer upropaštavamo brojne buduće generacije i u sve više zaostajemo za ostatkom Europe. Nadam se kako ćemo shvatiti da nema te politike koja je prioritetnija od djece i pomoću pritiska javnosti, struke i mladih konačno napraviti neki pomak unaprijed."