Komentari kolega /

Umjetnici o Reinerovom portretu: 'Ova je slika najbolji prikaz trenutnog stanja duha u Hrvatskoj i odražava nesposobnost onih koji su na vlasti'

Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Nekolicina kolega iz struke akademskog slikara Vlade Jakelića koji je zaslužan za portret Željka Reinera osvrnula se na portret.

9.8.2017.
9:32
Patrik Macek/PIXSELL
VOYO logo

Portret bivšeg predsjednika hrvatskog Sabora Željka Rainera nedavno se našao u fokusu javnosti, uglavnom zbog vijesti o njegovoj cijeni od 40 000 kuna, koji je plaćen državnim novcem. Portret koji je naslikao akademski slikar Vlado Jakelić izazvao je negodovanje i zbog toga što je lice s portreta čovjek koji je narod najprije naljutio kad je pod rotacijskim svjetlima bahato ispraćen na skijanje, do trenutka kad je jutro nakon paklene noći u plamenom pojedenoj Dalmaciji na društvenim mrežama paušalno izrazio žaljenje i "bol" nakon što je "čuo" da se nešto dramatično dogodilo, piše Slobodna Dalmacija

Iako podatak o Reinerovom portretu javnosti nije dobro sjeo, kolege slikara koji je za njega zaslužan bili su prilično blagonakloni. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nemam problem s tim što je portret plaćen "po zlato", štoviše, drago mi je da je kolega zaradio jer znam kako je u našoj branši teško dobiti angažman, pogotovo unosniji. No, imam primjedbu na kvalitetu uradaka tog niza "dvorskih slikara", kako ih neki nazivaju. Riječ je o vrlo značajnu mjestu, Saboru, kao "domu naroda" s njegovim "glavarima", koji nisu dovoljno reprezentativno likovno odrađeni. Po mojem mišljenju, taj niz portreta ne predstavlja likovni 'creme de la creme'", smatra umjetnik Vladimir Davidenko iz Splita. 

Osim Reinerovog, Jakelić je za Sabor naslikao i repliku portreta bana Ladislava Pejačevića prema originalu Vlahe Bukovca te portrete Vlatka Pavletića, Vladimira Šeksa i Josipa Manolića. Iako Jakelić portret Željka Reinera smatra svojim najuspjelijim žanrovskim ostvarenjem do sada, neki kolege ne dijeel njegovo mišljenje. 

"Vlado Jakelić inače nije tako loš slikar, ali portret Željka Reinera ne smatram osobito uspješnim djelom. Njegovi rani slikarski radovi i hiperrealistički prikazi urbanih isječaka sa zagrebačkih ulica i likovno su i tematski iznimno zanimljivi i dobri. Hiperrealizam je, nažalost, pomalo sklizak umjetnički teren. Nije baš zahvalna uloga komentirati radove svojih kolega, no činjenica je da je prikaz predsjednika Sabora prilično krut i bez neke veće umjetničke vrijednosti. U tehničkom smislu donekle je korektno odrađen, riječ je o dugotrajnom i pedantnom načinu rada, ali zato mu nedostaje životnosti i atmosfere, tako da bih ga okarakterizirao kao jednu vrstu kiča", kazao je akademski slikar Hrvoje Marko Peruzović iz Splita. 

"Dakle, nedostaje mu "ono nešto" što sliku čini dobrom i vitalnom. Rekao bih da je i glava nešto veća u odnosu na ostatak tijela. Što se tiče cijene, malo jest napuhana, ali ne mislim da je previsoka. Umjetnost nikad nije bila jeftina. ", poručuje Peruzović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Trebalo je možda naručiti portret od nekog mlađeg autora i na taj način malo pripomoći umjetnicima, koji su danas u prilično teškoj situaciji i bore se za opstanak. Ova je slika zapravo najbolji prikaz trenutnog stanja duha u Hrvatskoj i odražava svu nesposobnost i bezidejnost onih koji su na vlasti i koji o nečemu odlučuju ili bi trebali odlučivati. Stoga i ne čudi da je izazvala mnoštvo reakcija na društvenim mrežama, međutim, to je prilično minorna i nebitna tema jer su problemi s kojima se svakodnevno suočavamo puno ozbiljniji i veći.", dodaje Peruzović. 

Likovna umjetnica Karin Grenc portret je, unatoč tome što je zanatski dobro odrađen, prozvala neinventivnim. 

"Po mojem mišljenju, portretu nedostaje izraženiji karakterni pečat, istaknutija osobnost. Pozadina se liku, očito po želji naručitelja, ipak nepotrebno nametnula. Ali slika je korektna i zanatski gotovo besprijekorna", smatra Grenc. 

Hiperrealist i Splićanin Zvonimir Mihanović cijenu portreta u europskim, odnosno globalnim okvirima smatra smiješno niskom.

"Kolega je dobar slikar koji poznaje pravila zanata, a po takvima je najlakše udariti. Danas u javnosti bolje prolaze netalentirani performeri koji se samoranjavaju i sodomiziraju, izvode počesto besmislene budalaštine, nego slikari stare škole koji rade pedantno i čak minuciozno. Vjerujte da u svijetu za takav portret ne biste mogli ni pregovarati ispod nekih dvadeset tisuća eura.", poručio je Mihanović za Slobodnu Dalmaciju

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo