Jučer, na prvi dan jeseni, u Zagrebu je pala kiša i odmah pokazala što Zagrepčane čeka sa svakom jačom kišom ove jeseni. Potpuni kaos u pojedinim dijelovima grada, potopljeni podrumi i prizemlja, potopljeni podvožnjaci i to oni koji su nedavno sanirani baš zato da ne bi bili potopljeni.
Naravno problem je u tome što se gradskoj upravi koja baja o Manhattanu na Savi i sličnim čudesima ne da zamarati takvim trivijalnostima kao što su odvodnja oborinskih voda, kanalizacija i ostali problemi u kojima s vremena na vrijeme zagrepčani doslovce žive.
- Kalinić o poplavama u Zagrebu: 'Puno je bespravne gradnje, neki ljudi nisu napravili sve kako treba'
A kad im se i posvete, kao primjerice podvožnjaku u Škorpikovoj ulici, onda se nakon sanacije dogodi veća poplava nego što je bila prije.
Kao da je Zagreb pogodio uragan, a ne prva jesenska kiša. Potopljene ceste, obustavljen promet, podrumi pod vodom. Na terenu policija, vatrogasci na stotinama intervencija.
Akcije spašavanja kuća, dvorišta i vrtova baš svaki put kada padne velika kiša imaju i stanovnici Rudeša. U dvorištu gospođe Ljiljane vode je bilo gotovo do koljena.
"Evo tek sam sad oprala dvorište od mulja, smeća iz kanalizacija, toalet papira. Voda mi je bila u dvorištu oko kuće s tim da sam štitila simfon stajajući na njemu, školjku sam štitila ručnicima. Na vrata smo napravili, patentirali pregradu da nam bod au kucu ne uci. I na kraju je kanalizacija izlazila ovdje iz betona", govori Ljiljana Besenik, stanovnica Rudeša.
I tako već četiri godine.
"Vidite da nam voda ide, kaj da vam velim. Nastradao vam je parket? Da. parket. Koliko često? Svaka velika kiša", kaže Ivka Hrvoj, stanovnica Rudeša.
Problem u prastarim cijevima
Stručnjaci kažu da je problem Zagreba u prastarim cijevima i njihovom neodržavanju. Neke se nisu mijenjale otkako je kanalizacije - više od stotinu godina.
"Veliki dio današnjeg sustava odvodnje je zastario. Imate tu zastarjele cijevi, već su degradile potpuno i to se naravno odražava na protočnost. to treba povećati i voditi veću brigu. Ako to napravimo riješit ćemo dio problema", jasno će Vladimir Andročec, predsjednik Akademije tehničkih znanosti.
Iako stručnjaci koji su radili Strategiju razvoja vodoopskrbe i odvodnje Zagreba kažu da su kanali stari i da je potrebna njihov obnova gradonačelnik Bandić kaže da je krivac - kiša.
"Nažalost Bandić može puno toga, ali ne mogu utjecati i na atmosferu i na vrijeme. Vi bi željeli sigurno da mogu utjecati na to, ali ne mogu", poručuje.
Svečano je Bandić prije godinu dana u promet pustio i obnovljeni podvožnjak na križanju Škorpikove i Aleje Bolonje.
Zbog čestih poplava u Škorpikovoj prije godinu dana je napravljena rekonstrukcija kanala. Ali radovi očito nisu napravljeni kako treba - jer i dalje nakon svake kiše ovdje bude kaos i obustava prometa zbog poplave.
Ovako je Škorpikova izgledala sinoć. Isto kao i prije rekonstrukcije.
Rješenja su potrebna odmah
"Škorpikova je oduvijek problem, posebno kad padne 100 litara vode po kvadratu. Prije niste imali takve udare i to će se sigurno morati drukčije rješavati u budućnosti", kaže Pavle Kalinić, Ured za upravljanje u hitnim situacijama.
Rješenja su potrebna odmah, kažu stručnjaci jer postojeći sustav odvodnje ne može se nositi s velikim količinama vode.
"Naši kanalizacijski kanali bi trebali biti širi, trebalo bi ih biti još više. Očigledno da to nije moguće jer je preskupo a i teško je kopati usred ulica i trgova tako da nažalost ćemo i dalje ćemo imati i dalje odgovarajuće poplave", upozorava Vladimir Andročec, predsjednik Akademije tehničkih znanosti.
Pa stanovnici Rudeša, koji već godinama bezupješno mole za pomoć, znaju što očekivati i idući put kad padne kiša.